Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Perakende Satışlar Beklentiyi Karşılamadı

Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde perakende satışlar aylık bazda artış beklentisine karşın geriledi.
Euro Bölgesi’nde Perakende Satışlar Beklentiyi Karşılamadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Haziran 2023 dönemine ilişkin perakende satış verilerini yayımladı. Yıllık değişim beklentilerden iyi olurken, aylık bazda piyasa tahminlerine karşılık vermedi.

Buna göre Haziran ayında mevsimsellikten arındırılmış perakende ticaret hacmi Euro bölgesinde yüzde 0,3 oranında azaldı. Piyasanın beklentisi ise yüzde 0,2 artış olmasıydı.

Perakende satışları Mart’ta aylık bazda yüzde 1,2 düştükten sonra Nisan ve Mayıs’ta değişim göstermedi.

Perakende satışlar geçen yılın Haziran ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 1,4 geriledi. Bu oran piyasanın yüzde 1,7 düşüş beklentisinden daha iyi geldi. Avrupa Birliği’nde (AB) yıllık düşüş oranı yüzde 1,6 oldu.

Euro Bölgesi’nde içecek, tütün ve gıda dışı ürünlerde perakende satışlar yüzde 0,2, otomotiv yakıtları yüzde 1 arttı.

GCM Yatırım Banner

AB tarafında perakende ticaret hacmi gıda, içecek ve tütün için yüzde 0,4, gıda dışı ürünler için yüzde 0,2 oranında azaldı.

Üye devletler arasında, toplam perakende ticaret hacmindeki en büyük aylık düşüşler yüzde 2,6 ile Slovenya’da, yüzde 1,9’la Romanya’da, yüzde 1,6 ile Portekiz’de meydana geldi.

En yüksek artışlar ise yüzde 2,6’yla Lüksemburg’da, yüzde 1,5’le Hollanda’da ve yüzde 1,2’yle Belçika’da görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.