Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde İmalat PMI Bir Buçuk Yılın En Düşüğünde

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmet PMI endeksleri gerilerken, Ukrayna savaşı ve artan maliyetlere rağmen ekonomik aktivite güçlü kaldı.
Euro Bölgesi’nde İmalat PMI Bir Buçuk Yılın En Düşüğünde
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların yakından izlediği satın alma yöneticileri endeksleri (PMI) açıklandı. Açıklanan verilere göre Euro Bölgesinde hizmet ve imalat sektörü Mayıs ayında hafif yavaşlama gösterdi. S&P Global’in öncü verilerine göre Euro Bölgesi’nde imalat PMI 54,4 ile 18 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bir önceki ay 55,5 seviyesinde gelmişti.

Söz konusu yavaşlamanın Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın getirdiği olumsuz etkilerden kaynaklandığı belirtildi. Flaş PMI bileşik çıktı endeksi 55,8’den 54,9’a geriledi.

Bunun 2 ayın en düşük seviyesi olduğu dikkat çekti. Hizmet sektörü PMI endeksi ise 57,5’ten 56,3 seviyesine geriledi.

Raporda yer alan açıklamada Euro Bölgesi’nde ekonomik aktivitelerin Ukrayna savaşına, artan maliyetlere ve pandeminin getirdiği arz kısıtlamalarına rağmen Mayıs ayında güçlü kaldığı belirtildi. Hizmet ve imalat sektöründe sağlam işe alımların bildirilmeye devam ettiği söylendi.

S&P Global Ekonomisti Chris Williamson, bölge ekonomisinin cesaret verici şekilde dayanıklılığını koruduğunu, hizmet sektöründeki güçlenmenin sorunlu olan imalat sektörünü dengelediğini belirterek, ”Ancak yaşam maliyetlerindeki artış nedeniyle hizmet sektörünün ne kadar daha güçlü kalacağı belirsiz” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi’ndeki diğer ülkelerdeki duruma bakıldığında Almanya’da imalat PMI endeksi 54,7, Fransa’da 54,5’e geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın