Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB: Kriptodaki Riskler Küresel Ekonomiye Yayılabilir

Avrupa Merkez Bankası, kripto paralardaki risklerin daha geniş bir alanı etki altına alabileceği konusunda uyarıda bulundu.
ECB: Kriptodaki Riskler Küresel Ekonomiye Yayılabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar geçmiş yıllardan bu yana daha geniş bir kullanıma sahip oluyor. Ülkeler ise piyasadaki riskleri kontrol altına almak adına düzenleme çalışmalarını sürdürüyor.

Avrupa Merkez Bankası tarafından paylaşılan raporda, ödeme şekli olarak kullanılan kripto veya dijital varlıklarla ilgilenen finansal kurumların artması ile beraber, risklerin küresel ekonomiye yayılabileceğine yer verildi.

Düzenleyiciler, gerçek dolar tarafından desteklenmeyen UST gibi algoritmik stablecoin’lerin çöküşü sonrası, Terra ekosistemindeki varlıklara odaklanıyor.

ECB, “Kripto gelişmelerinin hızı ve artan riskler göz önüne alındığında, bu varlıkları düzenleyici çerçeveye ve acilen denetim altına almak önemlidir.” açıklamasını yaptı.

Yeni Mevzuat Çalışmaları Sürüyor

Avrupa Birliği halihazırda, ‘Kripto Varlıklarda Piyasalar’ paketi adında düzenleyici bir mevzuat üzerinde çalışıyor.

ECB tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Euro bölgesinde bulunan hanelerin yüzde 10’u Bitcoin veya başka bir kripto para birimini elinde tutuyor.

Kurum daha önce kripto paralardaki risklere dair yatırımcılara uyarılarda bulunmuştu. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, kripto paraların değersiz olduğunu ve dayanaklarının olmadığını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu