Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde İmalat PMI 8 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi

S&P Global verilerine göre Euro Bölgesi'nde satın alma yöneticileri endeksleri Temmuz'da gerileme gösterdi. Detaylar haberde;
Euro Bölgesi’nde İmalat PMI 8 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi
HABER GİRİŞ

Kötüleşen Euro bölgesi iş dünyası durgunluğu, resesyon korkularını yeniden alevlendiriyor. S&P Global tarafından derlenen ve genel ekonomik sağlığın göstergesi olarak görülen bileşik satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Temmuz’da sekiz ayın en düşük seviyesi olan 48,9‘a düştü.

Reuters anketine katılan ekonomistlerin bu konudaki beklentisi 49,6’ydı ve Euro Bölgesi’nde özel sektör aktivitesi tahminlerin üzerinde gerilemiş oldu.

Euro Bölgesi’nde Ekonomik Daralma Derinleşiyor

Bölgenin baskın hizmet endüstrisindeki talebin düşmesi ve fabrika üretiminin Kovid-19’un ortaya çıkışından bu yana en hızlı şekilde gerilmesi nedeniyle Euro bölgesi ticari faaliyeti Temmuz ayında beklenenden çok daha fazla daraldı.

Düşüş, Euro bölgesinin en büyük iki ekonomisi olan Almanya ve Fransa ile geniş tabana yayılırken, bu durumun muhtemelen bloğun tekrar resesyona gireceği korkularını artıracağı belirtiliyor.

Veriler ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın sürekli faiz artırımı kampanyasının tüketicileri olumsuz etkilemeye ve hizmet sektörünü çökertmeye başladığını da gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Euro bölgesi hizmet PMI, Ocak ayından bu yana en düşük seviyesini görerek 52,0’den 51,1‘e düştü. Reuters anketinin tahmini 51,5 olarak çıkmıştı.

Bloğun imalat sektörünü kapsayan imalat PMI endeksi 43,4’ten 42,7‘ye inerek pandemiden bu yana en düşük seviyelere geriledi. Reuters anketi 43.5’e hafif bir artış öngörüyordu.

Hamburg Commercial Bank Kıdemli Ekonomisti Cyrus de la Rubia, Euro Bölgesi’nde imalat sektörünün sorunlu bir alan olmaya devam ettiğini, hizmet sektörünün ise büyüme sürecini sürdürdüğünü belirtti. Bölge ekonomisinin gelecek aylarda daha da daralacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: S&P Global

Avrupa’nın en büyük iki ekonomisi konumundaki Almanya ve Fransa, yılın üçüncü çeyreğine daralmayla başlarken; Almanya’da imalat PMI, pandemiden bu yana görülen en düşük seviye olarak 38,8’e geriledi. Temmuz ayında hizmet sektörü PMI endeksi de yavaşladı.

Fransa’da imalat PMI 44,5’e, hizmet PMI ise 47,4’e gerileme gösterdi.

İngiltere’ye bakıldığında ise imalat PMI endeksi 46,5’ten 45’e gerileyerek 38 ayın en düşük seviyesini gördü. Hizmet PMI endeksi 53,7’den 51,5’e, bileşik PMI ise 52,8’den 50,7’ye gerileme gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.