Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Kasım Tahminlerine Göre Hız Kesti

Euro Bölgesi’nde enflasyon Kasım’da flaş tahminlere göre geriledi. Rapora dair önemli detaylar şöyle…
Euro Bölgesi’nde Enflasyon Kasım Tahminlerine Göre Hız Kesti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Euro Bölgesi için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri açıklandı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), tarafından yayımlanan flaş okumalara göre enflasyonun Kasım ayında hız kesmesi bekleniyor. Buna göre Euro Bölgesi’nde enflasyonun ön tahminler doğrultusunda Kasım ayında yüzde 10’a gerilediği açıklandı.

Ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 10,6 ile rekor kırmıştı. Enflasyonun bir önceki aya göre ise yüzde 0,1 oranında azalarak hız kestiği görüldü. Enerji ve hizmet maliyetlerindeki düşüşle bir buçuk yıllık zaman diliminde ilk kez yavaşlamış oldu.

Kasım verileri için piyasanın beklentisi yıllık bazda yüzde 10,4, aylık yüzde 0,2 artış olması yönündeydi.

En Büyük Katkı Yine Enerjiden Geldi

En Büyük Katkı Yine Enerjiden Geldi
Kaynak: Eurostat

Yıllık enflasyon hesaplanırken en büyük etki enerji fiyatlarından geldi. Enerji enflasyonu Kasım’da yüzde 34,9 oranında arttı. Bu oran Ekim’deki yüzde 41,5’e kıyasla azalsa da yine de hanehalkı ve işletmeler üzerindeki baskıyı devam ettirecek düzeyde yüksek.

Gıda, alkol ve tütünde yüzde 13,1’den yüzde 13,6’ya yükseldi. Enerji dışı sanayi mallarında yıllık enflasyon yüzde 6,1 oldu.

GCM Yatırım Banner

Ülkeler bazında bakıldığında Belçika için ön okumalar yüzde 10,5, Almanya için yüzde 11,3, Estonya için yüzde 21,4’ü işaret etti.

En yüksek oran yüzde 21,7’yle Letonya’da görüldü. İrlanda’da yüzde 9, Yunanistan’da yüzde 9, İspanya’da yüzde 6,6, Fransa’da yüzde 7,1, İtalya’da yüzde 12,5, Litvanya’da yüzde 21,4, Lüksemburg’da yüzde 7,3, Malta’da yüzde 7,2 ve Slovakya’da yüzde 15,1 açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.