Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Ekonomik Duyarlılık Beklentinin Çok Altında

Avrupa’da durgunluk endişeleri tırmanışı sürdürürken ekonomik duyarlılık için Şubat verisi, hayal kırıklığı yarattı.
Euro Bölgesi’nde Ekonomik Duyarlılık Beklentinin Çok Altında
HABER GİRİŞ

Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan rapor, Euro Bölgesi’nde ekonomik duyarlılık göstergesinin Şubat’ta 99,7’ye gerilediğini gösterdi. Ocak okuması 99,8’e aşağı yönlü revize edilirken Şubat verisi, 101 yönündeki piyasa beklentilerinin çok altında kaldı.

İstihdam beklentilerinde büyük ölçüde sanayi ve hizmet sektörlerindeki yöneticilerin istihdam planlarındaki belirgin bozulma nedeniyle gerileme yaşanırken rakam 109,7’den 109,4’e düştü.

Üreticiler ve hizmet sağlayıcılar arasında duyarlılık zayıflarken tacirler, tüketiciler ve inşaatçılar arasında iyileşti.

Fiyat cephesinde, tüketici enflasyon beklentileri endeksi, yukarı yönlü revize edilen 17,8’den yaklaşık iki yılın en düşük seviyesi olan 17,7’ye hafifçe geriledi. Üreticiler arasında satış fiyatı beklentisi göstergesi ise 23,8 ile 2021’in ilk yarısından bu yana en düşük seviyeye indi.

Fiyat artışları konusunda iyimserliğe işaret eden veriler, geçen haftaki enflasyon raporuna meydan okudu. Çünkü nihai okumada Euro Bölgesi enflasyonu yıllık bazda beklentilerden fazla artarak yüzde 8,6 seviyesinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Bugünkü rapor, ekonomideki duyarlılık ve bileşenlerindeki karışık gelişmelere rağmen Avrupa Komisyonu’nun ekonomik belirsizlik göstergesinin düştüğünü de ortaya serdi.

Tüketiciler arasında ve ankete katılan tüm iş sektörlerinde belirsizlikte geniş tabanlı bir azalmanın etkisiyle belirsizlik göstergesi 2,5 puan gerileyerek 23,3’te kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın