Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Üretici Enflasyonu Ağustos’ta Yine Rekor Kırdı

Euro Bölgesi’nde üretici enflasyonu yüzde 43,3 ile tüm zamanların yükseğine ulaştı. Tüketici enflasyonuyla birlikte ECB üzerindeki baskılar arttı.
Euro Bölgesi’nde Üretici Enflasyonu Ağustos’ta Yine Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin endüstriyel üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerini açıkladı. Enflasyon ateşinin yükseldiği Avrupa’da ÜFE Ağustos’ta rekor kırdı.

Geçen hafta açıklanan enflasyon verisi Euro Bölgesi’nde fiyat artışlarının yüzde 10’la rekora yükseldiğini göstermişti. Bugün açıklanan ve piyasaların takibinde olan ÜFE de rekor seviyede gerçekleşti. AB’de yıllık bazda artış yüzde 43’e ulaştı.

Temmuz ayının verisi yüzde 38’e revize edilirken Ağustos’ta Euro Bölgesi üretici enflasyonu yıllık bazda yüzde 43,3 arttı.
Avrupa'da Üretici Enflasyonu Rekor
KAYNAK: Eurostat

Artış bir kez daha Rusya-Ukrayna savaşı sonrası tırmanan enerji fiyatları ile desteklendi.

Ağustos okuması, artan enflasyonist baskının bloğun ekonomik görünümü üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri artırırken Avrupa Merkez Bankası (ECB) üzerinde daha fazla faiz artırımı için baskıyı artırır nitelikte geldi.

Enerji maliyeti bir önceki yıla göre yüzde 116,8 artarak Temmuz’daki yüzde 97,6’dan yükseldi. Dayanıksız tüketim malları fiyatları yüzde 14,4 artarken ara malı enflasyonu yüzde 19,9 artışa yavaşladı. Önceki ay yüzde 21,5’ti. Enerji hariç üretici fiyatları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,1’den yavaşlayarak Ağustos ayında yıllık yüzde 14,5 arttı.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi’nde üretici fiyatları, aylık bazda ise Mart ayından bu yana en yüksek seviyeyi kaydederek yüzde 5 arttı. Ağustos’ta yüzde 11,8 artan yükselen enerji fiyatlarının büyük katkısıyla yüzde 4,9’luk piyasa beklentilerinin biraz üzerine çıktı. AB’de ise aylık yüzde 4,9 artış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın