Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Sanayi Üretiminde Ölü Kedi Sıçraması

Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi Eylül'de sürpriz yapsa da ING ekonomisti, artış için ölü kedi sıçraması yorumuyla dikkat çekti.
Euro Bölgesi Sanayi Üretiminde Ölü Kedi Sıçraması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Komisyonu’nun son tahminleri, bölgede resesyonu neredeyse kesin hale getirirken açıklanan veriler korkuları tetikliyor. Bugün Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan veriler, Euro Bölgesi’ndeki sanayi üretiminin Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,9 arttığını gösterdi.

Bu, önceki ayın yüzde 2’ye yükseltilmiş okumasını izlerken yüzde 0,3 artış yönündeki tahminleri kolaylıkla aştı. Dayanıksız tüketim malları üretimi art arda üçüncü ayda artarken sermaye malları üst üste ikinci kez yükseldi.

Öte yandan, enerji, ara malı ve dayanıklı tüketim malları üretiminde düşüşler yaşandı.

Yıllık bazda da beklentileri aşan sanayi üretimi yüzde 4,9 artarak Ağustos 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Euro Bölgesi sanayi üretimi beklentileri aşsa da artış “ölü kedi sıçraması” olarak değerlendirildi.

ING Ekonomisti Bert Colijin, bugün yayımladığı notta küçük, kısa bir toparlanma anlamına gelen ifadeyi kullandı.

“Euro Bölgesi sanayisi, üçüncü çeyrekte ölü kedi sıçraması yaşadı” diyen Colijin, Eylül’deki yüzde 0,9 artışın üçüncü çeyrekte beklenmedik şekilde pozitif performans anlamına geldiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ancak Eylül ayında üretim kategorileri karışık olduğundan üretimde geniş tabanlı bir iyileşme olmadığını ekledi. “İşletmeler, talebin azalması ve stokların artması nedeniyle yeni siparişlerin düştüğünü bildirmeye devam ediyor” diyen ekonomist, kış ayları için daha zayıf üretim konusunda uyardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.