Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Mart Ayı Enflasyonunda Beklentiden İyi Sonuç

Euro Bölgesi’nde açıklanan ön verilere göre Mart ayına ilişkin enflasyon rakamları açıklandı. Ayrıntılar geliyor…
Euro Bölgesi Mart Ayı Enflasyonunda Beklentiden İyi Sonuç
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından Euro Bölgesi’nin Mart ayı enflasyon rakamları paylaşıldı. Eurostat tarafından paylaşılan ön verilere göre 20 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’nde enflasyon yıllık bazda yüzde 2,4 olarak gerçekleşti. Beklenti enflasyonun yüzde 2,6 olarak artacağı yönündeydi.

Geçen hafta Fransa ve İspanya’da fiyat artışları beklenenin altında gerçekleşti. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da dün açıklanan rakamlarda ise manşet enflasyon yüzde 2,2 ile üç yılın en düşük seviyesine geriledi.

Enerji, gıda, alkol ve tütün hariç çekirdek enflasyon oran ise yüzde 3,1′den yüzde 2,9′a gerileyerek beklentilerin altında geldi. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kilit izleyicilerinden biri olan hizmet enflasyonu üst üste beşinci ayda da yüzde 4 seviyesinde gerçekleşti.

ECB’nin yayınladığı diğer bir gösterge olan Euro Bölgesi işsizlik oranı Şubat 2023′teki yüzde 6,6 seviyesinden Ocak ayına göre sabit kalarak Şubat ayında yüzde 6,5 seviyesinde gerçekleşti.

Gelen veriler sonrası euronun dolar karşısındaki değerini ölçen EUR/USD fazla değişmedi ve 1.07 puan seviyesinde bulunuyor. Son veriler ECB’nin faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına dair etki yaratabilir.

GCM Yatırım Banner

Geçen ay yapılan son toplantıda faiz oranları yüzde 4,50 seviyesinde sabit tutulmuştu. Piyasalar, merkez bankasının Haziran ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını bekliyor. Bu, ECB karar vericilerinin son mesajlarına da yansıyor. Bir sonraki para politikası toplantısının 11 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.