Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Faiz Kararını Açıkladı: Enflasyon ve Büyüme Tahminleri Değişti

Avrupa Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği toplantıda beklendiği üzere faiz oranlarını sabit bıraktı. Ayrıntılar geliyor...
ECB Faiz Kararını Açıkladı: Enflasyon ve Büyüme Tahminleri Değişti
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası, piyasaların faiz oranlarının geniş çapta beklenen sabit tutulması ile paralel hareket etti. Böylece politika faizi yüzde 4,50 seviyesinde tutuldu. Politika yapıcılar yıllık enflasyon ve büyüme tahminlerini düşürdüler. Personel tahminleri artık 2024′te ekonomik büyümenin yüzde 0,8′lik bir önceki tahminden yüzde 0,6 olacağını öngörüyor.

Enflasyon konusunda daha olumlu bir tablo ortaya koyan ECB yetkilileri, yıl için tahminlerini yüzde 2,7′den ortalama yüzde 2,3′e çıkarıldı ECB enflasyonun 2025′te yüzde 2 hedefine ulaşacağını ve 2026′da yüzde 1,9′a düşeceğini öngörüyor.

Son değişikliğin ardından euronun İngiliz sterlini karşısında yüzde %0,3 düştü. Bu düşüş yaz aylarında faiz indirimi olmasına ilişkin beklentileri artırdı.

EUR/GBP fiyatı grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Büyümeyle ilgili olarak ECB, Euro Bölgesi’nin ekonomik faaliyetinin mevcut durgunluktan kurtulmasıyla birlikte 2025′te yüzde 1,5 ve 2026′da yüzde 1,6′lık bir gayri safi yurtiçi hasıla artışı öngörüyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, 2024 büyüme tahminini daha önce yüzde 1,3 olan tahminden yüzde 0,2′ye düşürmüştü.

ECB, Eylül ayındaki toplantısından bu yana faiz oranlarını rekor seviyede tutarken, piyasa katılımcıları faiz indirimlerine ne zaman başlayabileceğine dair Mart tahminlerini sabırsızlıkla bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi enflasyonu Ocak ayındaki yüzde 2,8′den Şubat ayında yüzde 2,6′ya geriledi. Bu, ECB’nin yüzde 2 hedefine doğru ilerlemenin devam ettiğini gösteriyor. Buna karşın enerji, gıda, alkol ve tütünü hariç tutan çekirdek rakamın yüzde 3,1 ile yüksek kalmaya devam ettiği görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.