Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi İmalat PMI Şubat’ta Stabil Kaldı

Bugün S&P Global tarafından açıklanan Euro Bölgesi'nin imalat PMI verileri, Şubat'ta sektördeki hafif gerilemeyi ortaya koydu. Detaylar haberde;
Euro Bölgesi İmalat PMI Şubat’ta Stabil Kaldı
HABER GİRİŞ

S&P Global tarafından bugün Euro Bölgesi’nin imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri açıklandı. Euro Bölgesi’nde imalat PMI Şubat ayında Ocak’taki 46,6 seviyesinden 46,5 seviyesine geriledi.

Bölgece iki ayın en düşük seviyesinde kaydedilen endeks, Euro Bölgesi imalat sektöründeki toparlanmanın geçici olduğunu ortaya koydu.

Yeni siparişler ve satın alma faaliyetleri gibi ileriye dönük göstergeler Şubat’ta neredeyse bir yılın en yumuşak düşüşünü gösterdi.

S&P Global tarafından derlenen ve Euro Bölgesi fabrikalarının genel sağlığının aylık ölçümü olan HCOB Euro Bölgesi İmalat PMI’ı Şubat’ta aylık bazda küçük bir düşüş kaydetti. Manşet endeksi 46,5 ile Ocak’taki en yüksek seviye olan 46,6’dan neredeyse değişmedi.

Ancak endeks, imalat sektörü koşullarında Mart 2023’ten bu yana en yavaş ikinci kötüleşmenin sinyalini verdi.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi’nde Yunanistan ve İrlanda sırasıyla 24 ve 20 aydaki en iyi genişlemeyi gösterdi. İspanya yaklaşık bir yıldır ilk kez büyümeye döndü. Hollanda, İtalya ve Fransa’da ise daha yumuşak daralmalar oldu.

PMI verileri hakkında yorum yapan Hamburg Ticaret Bankası Baş Ekonomisti Dr. Cyrus de la Rubia, şu şekilde konuştu;

“Euro Bölgesi’nin bir yıllık endüstriyel durgunluğu sona ermeyecek. Üretim, esas olarak ağır toplar Almanya ve Fransa’nın etkisiyle, önceki ayla aynı hızda yeniden düştü. İspanya ise tam tersine, önde gelen dört avro ülkesi arasında büyüme bölgesine yeniden giren ilk ülke oldu.”

Biraz daha olumlu bir gelişme olarak, Euro Bölgesi’nde yeni siparişlerdeki düşüşün bir miktar yumuşadığını bildirdi. Gelecek dönemde talebin potansiyel olarak toparlanacağına dair görüşünü sundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.