Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Ekonomisinde Büyüme Beklentilerin Üzerine Çıktı

Euro Bölgesi ekonomisi için yapılan son tahminlere göre üçüncü çeyrekte büyüme beklentilerden bir miktar daha iyi geldi. İşte detaylar…
Euro Bölgesi Ekonomisinde Büyüme Beklentilerin Üzerine Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerini açıkladı. Yapılan ikinci okumalar, ilk tahminlerden daha iyi geldi. Buna göre Ekim ve Kasım aylarında paylaşılan yüzde 2,1’lik tahminleri aşarak, yıllık bazda yüzde 2,3 oranında büyüme gösterdi.

Bir önceki çeyreğe göre büyüme oranı ise yüzde 0,3 ile yüzde 0,2 olan tahminlerden daha iyi geldi. Avrupa Birliği’nde (AB) çeyreklik büyüme oranı yüzde 0,4, yıllık büyüme oranı yüzde 2,5 oldu.

Ülkeler bazında bakıldığında İrlanda ekonomik büyümede en hızlı artışın olduğu ülke oldu. İrlanda ekonomisi, yapılan son tahminlere göre yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2,3 büyüdü.

Onu Kıbrıs, Malta, Romanya, Lüksemburg, Polonya, Bulgaristan, İsveç, Danimarka, İtalya, Litvanya, Almanya, Slovakya, Belçika, İspanya ve Fransa izledi.

Euro Bölgesi Büyüme Rakamları
Kaynak: Eurostat

Estonya yüzde 1,8 ile ekonominin en büyük oranda daraldığı ülke olurken, hemen arkasından yüzde 1,7’yle Letonya ve yüzde 1,4’le Slovenya geldi.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi’nde hanehalkı tüketim harcamaları yüzde 0,9, AB’de yüzde 0,7 arttı. Brüt sermaye oluşumu Euro Bölgesi’nde yüzde 3,6, AB’de yüzde 3,2 oranında artış gösterdi.

Euro Bölgesi’nde ihracat yüzde 1,7, ithalat yüzde 4,3, AB’de ise sırayla yüzde 1,9 ve yüzde 4 oranında yükseldi. Raporda, hanehalkı nihai tüketim harcamalarının her iki bölgede de büyümeye önemli katkı yaptığı belirtildi.

İstihdam Edilen Kişi Sayısında da Artış Var

Aynı rapor içinde yer alan bilgilere göre istihdam edilen kişi sayısı, söz konusu dönemde ikinci çeyrek ile karşılaştırıldığında Euro Bölgesi’nde yüzde 0,3, AB’de yüzde 0,2 oranında arttı.

İstihdam artışı 2021 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığında sırasıyla yüzde 1,8 ve yüzde 1,5 oldu. Çalışılan saat sayısı Euro Bölgesi’nde yüzde 0,1 artarken, AB’de yüzde 0,3 oranında geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.