Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro 9,45’i Aşarak Zirveyi Tazelerken, Liradaki Değer Kaybı Sürüyor

Haftanın son işlem gününde piyasalar faiz kararına verdiği tepkileri sürdürürken Euro’dan yeni rekor geldi. Dolar ise 7,98’i zorluyor.
Euro 9,45’i Aşarak Zirveyi Tazelerken, Liradaki Değer Kaybı Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, aylık kurul toplantısında politika faiz oranında değişikliğe gitmediğini duyurdu. Banka faiz oranını %10,25’te sabit bırakırken bu karar bir piyasada sert dalgalanmalara yol açtı. Dolar, Euro ve gram altın öğleden sonraki işlemlerde rekor kırarken piyasaların sürpriz sevmediği bir kez daha görülmüş oldu.

Haftanın son işlem gününde ekonomistler Merkez Bankası’nın aldığı kararı değerlendirmeye devam ediyor. Ekonomistler Eylül toplantısında bankanın faiz artışı beklentisi olmamasına rağmen pozitif yönde bir sürpriz yaparak 200 baz puanlık artış yaptığını hatırlatırken, dünkü kararın negatif etki yarattığını belirtti.

Çünkü 100-200 baz puan arasında faiz artırımına kesin gözüyle bakılıyor, hatta liradaki değer kaybının önüne geçilmesi için çok daha fazlasının yapılması gerektiği söyleniyordu. Haftanın son işlem gününde Türk lirasındaki değer kaybı devam ediyor. Euro 9,45 aşarak zirveyi tazelerken, dolar yeni rekorlar peşinde.

Euro Türk lirası karşısında 9,4511’e çıkarak tarihinde ulaştığı en yüksek noktayı.
Euro 9,45 Rekor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün faiz açıklamasının ardından saat 14:00 itibarıyla sert yükselen Euro, 9,44’ü aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kapanışı 9,39 liradan yapan kur Cuma gününe yatay bir başlangıç yaptı. Piyasaların açılması ile birlikte önce 9,35’e gerilese de ardından sert çıkış yakalayarak saat 13:00 sularında 9,4511 ile tarihi rekorunu kırdı.

Saat 14:12 itibarıyla %0,43 artıda 9,43 liradan işlem görüyor. Analistler kurun 9,30 üzerinde kaldığı sürece yükselişin devam edeceğini ve yeni rekorların geleceğini belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Grafiğin aşağı yönlü hareket çizebilmesi için ise 9,25 altında dört saatlik kapanışlara ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Gedik Yatırım günlük analizinde Merkez Bankası’nın politika faiz oranını değiştirmemesine karşın geç likidite penceresi faizini 150 baz puan artırarak %14,75 seviyesine çıkardığı hatırlatılmış.

Analistler teknik açıdan Euro’da 9,32 ve 9,37 bandının destek 9,47 ve 9,50 bandının direnç seviyeleri olarak takip edildiğini aktarıyor.

Türk lirası saat 14:33’te %0,35 değer kaybıyla ABD doları karşısında en zayıf performans gösteren gelişen ülke parası konumunda.
Dolar 7,96
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü piyasaları şaşırtan PPK kararın ardından 7,9799 ile tarihi rekorunu kıran dolar kapanışı 7,93’ten yaptı. Haftanın son işlem gününde ise 7,93 – 7,97 arasında hareket etti. Analistler 7,95 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde doların 8,00 ve 8,08 TL seviyelerine doğru çıkacağını düşünüyor.

Kurun düşüşe geçme olasılığı zayıf görülse de tepki satışlarının gelmesi durumunda 7,74 –  7,70 – 7,67 – 7,50 seviyelerine doğru geri çekilmesi çekilebileceği düşünmüyor. Piyasa.Paratic.com anketinde fikir bildiren katılımcıların %80’i doların artacağını düşünüyor. Dolar grafik verileri analiz edildiğinde bu durum dikkat çekiyor.

Ekonomist Ali Ağaoğlu ve gazeteci Hakan Güldağ Merkez’in faiz kararını ve kura etkilerini değerlendirdi.

Ekonomist Ali Ağaoğlu ve gazeteci Hakan Güldağ YorumuBankanın ters köşe yaparak piyasaları şaşırttığını söyleyen isimler herkesin 150-200 bp artış beklediğini anımsattı. Hakan Güldağ geç likidite penceresi üzerinden %14.75’e çıkarılarak faizlerin yine de artmış olduğunu söyledi. Ancak yine ana yoldan yan yola saparak hata yapıldığına vurgu yaptı.

FED’in alacağı kararların en az bir hafta önceden tahmin edildiğini ve yatırımcıların buna göre strateji yaptığını söyleyen Ali Ağaoğlu ise bizde durumun böyle olmadığını belirtti.

Herkesin faiz artışına göre kendini ayarladığını ve Merkez’in aldığı karara piyasanın tepkisinin son derece sert olduğunu sözlerine ekledi. Bu kadar sürpriz olan bir ortamda piyasanın dengeye kavuşmasının da çok zor olduğu eklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın