Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eurasia Direktörü IRA Konusunda AB’yi Eleştirdi

Eurasia’nın direktörü Emre Peker, ABD’nin Enflasyonu Düşürme Yasası hazırlanırken, AB’nin bir şey yapmadığını söyledi.
Eurasia Direktörü IRA Konusunda AB’yi Eleştirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Danışmanlık grubu Eurasia’nın direktörü Emre Peker, ABD’nin büyük ses getiren Enflasyon Azaltma Yasası hakkında değerlendirmede bulundu. IRA olarak adlandırılan yasa, Avrupa tarafından sert eleştirilere maruz kalsa da destekleyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Emre Peker, CNBC’ye verdiği demeçte Avupa’nın Joe Biden hükümetinin benzeri görülmemiş iklim sübvansiyonlarına rakip olacak bir program oluşturmak için adeta zamana karşı yarış içinde olduğunu söyledi.

ABD’nin mevzuatı bir gecede geçemeyeceğini ve AB’nin daha hızlı hareket edebileceğini ifade eden isim, “AB direksiyon başında uyuyordu. Washington’da 28 temsilcilik vardı, Avrupalılar IRA kabul edilmeden önce IRA’ya karşı koymak için daha fazlasını yapabilirdi.” şeklinde sert bir eleştiride bulundu.

369 milyar dolarlık rekor bir harcama içeren yasa, Ağustos ayında onaylanmıştı. O tarihten beri de tartışmalar devam ediyor.

Avrupalılar ABD’de Daha Fazla Yatırım Planlıyor

Bir Volkswagen sözcüsü, Avrupalı firmaların yakın zamanda talepte canlanma olacağı beklentisiyle ABD’de yatırım planı açıkladıklarını ve daha fazlasının geleceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Şirketinin Kuzey Amerika için iddialı hedefleri olduğunu belirtti. Avrupa’nın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Volkswagen’in ABD’de daha karlı bir şekilde büyümesi için eşsiz bir şansı olduğunu aktardı.

IRA’nın yeşil teknoloji konusunda benzeri görülmemiş önlemleri kapsadığını, yenilenebilir teknolojilerin önemli ölçüde artırılmasını desteklemek için AB’nin bu yönde ilerlemesi adına bir teşvik görevi görebileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın