Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EUR/USD FED’i Beklerken Bir Haftanın Düşüğünden Toparlanıyor

EUR/USD paritesi bugün açıklanacak FED kararı öncesinde doların gevşemesiyle birlikte bir haftanın en düşük seviyesinden toparlanma kaydetmeye başladı.
EUR/USD FED’i Beklerken Bir Haftanın Düşüğünden Toparlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Euro, politika çakışması nedeniyle dolar karşısındaki zayıf seyrini sürdürüyor. Bugün Amerikan Merkez Bankası’ndan (FED) gelecek faiz kararı öncesinde dolarda bir miktar gevşeme gözlenirken, EUR/USD paritesi de toparlanma kaydediyor.

ABD’de açıklanan üretici fiyat endeksi, Kasım ayında %0,8 yükselirken, enflasyonun 2022 yılına kadar yüksek kalmaya devam edeceğinin sinyalini verdi. Yıllık bazda şok edici bir artış gösteren ABD getirileri ise raporun beklentileri kolayca aşaması ile büyük bir sıçrama kaydetti.

ABD’de 2 yıllık devlet tahvili getirileri %0,64’ten %0,66’ya ulaşırken, 10 yıllık getiriler %1,42’den %1,44’e yükseldi. FED politika yapıcılarının ısınmaya devam eden enflasyona tepki olarak aylık tahvil alımlarının azalmasını hızlandıracakları bir açıklama bekleniyor.

Bu gelişmeler ışığında EUR/USD paritesi TSİ 10:24 sularında %0,16 oranında artışla 1,1272 dolardan işlem görmeye başladı.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,16 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde 1,1266 dolardan hızlı bir yükseliş kaydederek 1,1324 dolara kadar yükselmişti. Ancak aynı hızla geri çekilen parite, 1,1253 dolara kadar geriledi ve günün kapanışını bu seviyeden gerçekleştirdi.

EUR/USD paritesi bugünkü işlemlere 1,1253 dolardan başladıktan sonra Asya seansında yataya yakın bir seyir izledi. Asya seansının sonlarına doğru hafif yükselen parite, 1,1270 dolar sınırına kadar yükseldi. Buradan bir miktar gerileyen parite, Avrupa seansının açılışıyla toparlanmasına geri döndü.

GCM Yatırım Banner

Paritede yukarı yönlü ivmenin güçlenmesiyle birlikte 1,1281 ve 1,1291 dolarda bulunan direnç noktaları izlenecek. Aşağı yönlü bir eğilimde ise 1,1257 ve 1,1243 dolardaki destek noktaları takip edilecek.

EUR/USD paritesinin fiyat performansındaki değişime göz attığımız zaman; haftalık bazda %0,68 oranında değer kaybına işaret ediyor. Aylık %0,77 oranında gerileyen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %7,31 oranında daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın