Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EUCOM: ABD Uçak Gemisi Doğu Akdeniz’de Konumlandı

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı, USS George H. W. Bush uçak gemisinin Doğu Akdeniz’e konumlandığını açıkladı. Detaylar haberde;
EUCOM: ABD Uçak Gemisi Doğu Akdeniz’de Konumlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM), USS George H. W. Bush uçak gemisinin, Türk makamlarının talep etmesi halinde yardım etmek amacıyla pozisyon almak üzere Doğu Akdeniz’e konumlandığını duyurdu.

EUCOM, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli ve 10 ili etkileyen büyük depremler için Türkiye’ye gönderdiği arama kurtarma ekibi ve diğer yardımlara ilişkin bir yazılı açıklamada bulundu.

“Destek Sağlamaya Hazır”

Açıklamada, daha önce Atina’da demirli olan ve Akdeniz’e gönderilen USS George H. W. Bush gemisine ilişkin “George Herbert Walker Bush Uçak Gemisi Taaruz Grubu, 7 Şubat’taki bildirimin ardından saatler içinde Doğu Akdeniz’e intikal etti ve lojistik, tıbbi ve rotatif hava ikmal desteği sağlamaya hazır” ifadesi kullanıldı.

EUCOM karargahından bir ekibin arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 9 Şubat’ta İncirlik Hava Üssü’ne geldiği de belirtildi.

İncirlik’te konuşanmış halde olan ABD helikopterlerinin de bölgede arama kurtarma çalışmalarına katıldığının belirtildiği açıklamada, “İncirlik Hava Üssü’ne, Black Hawk ve CH-47 Chinook tipi helikopterler de dahil olmak üzere ek helikopterlerin gönderiliyor” bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Eucom.mil

EUCOM’un Türkiye’ye yapılan insani yardımları komuta etmek üzere ABD Avrupa ve Afrika Donanma Kuvvetlerini görevlendirdiği belirtilen açıklamada, ABD’nin yardımlarının askeri koordinasyonu için ABD Donanma Çıkarma Kuvvetleri Avrupa Komutanı ve 2D Deniz Piyadeleri Sefer Tugayı Komutanı Tuğgeneral Andrew Priddy’nin 9 Şubat’ta Türkiye’ye gittiği aktarıldı.

“Bir An Bile Tereddüt Etmeyiz”

EUCOM Komutanı Orgeneral Christopher G. Cavoli konuya dair açıklamasında “Bir müttefik veya ortak ülke, felaket ve trajik insan kaybıyla karşı karşıya kaldığında, ABD bu ulusun ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde yanıt vermek için bir an bile tereddüt etmez” ifadelerini kullandı.

Cavoli, arama kurtarmadan tıbbi ve insani yardıma kadar EUCOM’un, Türkiye’ye yardım sağlamak üzere ABD devlet kurumlarıyla birlikte çalıştığını da sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.