Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum’da Düşüşün Sürme İhtimali: Yatırımcılar Önlem Alıyor

Opsiyon piyasasındaki veriler, yatırımcıların Ethereum’da düşüşün derinleşme ihtimaline karşı opsiyonlarını satım yönünde kullandıklarını gösteriyor.
Ethereum’da Düşüşün Sürme İhtimali: Yatırımcılar Önlem Alıyor
HABER GİRİŞ

Ethereum, Bitcoin’deki geri çekilmenin de etkisiyle, yeni haftada son 10 günün en düşük seviyesine geriledi. Yatırımcılar bu düşüşün derinleşmesine dair önlem almaya başladı.

İsviçre merkezli veri takip platformu Laevitas’ın aktardığına göre, tüccarlar 18 Mart’ta sona erecek 36.000’den fazla Deribit listelenmiş Ethereum satım opsiyonu sözleşmesi satın aldı.

ETH put opsiyonlarındaki artış
Kaynak: Laevitas

Bu alım ile beraber ETH 18 Mart’a kadar 2.200 doların altına düşerse, yatırımcılar kazanç elde edecek. Opsiyonun kazandırması için ETH’nin 2.500 dolar olan mevcut fiyatından yüzde 13 daha geri çekilmesi gerekiyor.

Paradigm’de kurumsal satış ve ticaret direktörü Patrick Chu, CoinDesk’e, yatırımcıların ETH’de 2,200 pivot seviyesinde kısa vadeli koruma satın almaya çalışırken, 18 Mart tarihi için güçlü bir talebe tanık olduklarını söyledi.

Opsiyon piyasası üzerinde dünyanın en büyük kripto borsası olan Deribit ve Paradigm, üç yıl önce kurum odaklı hizmetini tanıtmıştı. Paradigma tarafından kolaylaştırılan işlemler Deribit’te otomatik olarak yürütülüyor ve takas imkanı sağlıyor.

GCM Yatırım Banner

Blok ticareti iki taraf arasında özel olarak müzakere edilen yüksek hacimli bir işlemdir. Deribit üzerinde bir opsiyon sözleşmesi bir ETH’ye karşılık geliyor.

Satım opsiyonu, alıcıya dayanak varlığı belirli bir tarihte veya daha önce önceden belirlenmiş bir fiyattan satma yükümlülüğü getirmemekle beraber bunu yapma hakkını tanıyor. Bu yatırımcılar piyasa düşerken, kazanç elde edebiliyor.

Tüccarlar spot veya vadeli işlem piyasasında, bir varlığın fiyatında geçici bir düşüşten endişe duyduklarında satım opsiyonu satın alırlar. Bununla birlikte, tüccarlar bu opsiyonları spekülasyon amaçlı olarak alabiliyor.

ETH günlük grafik
Kaynak: TradingView

Laevitas geçtiğimiz gün kaydedilen 2.200 dolarlık alım satım işlemlerinin çoğunun doğrudan uzun vadeli işlemler olduğunu bildirdi. Ethereum, Kasım ortasında 4.800 doların üzerine çıkarak tarihi zirvesine ulaşmıştı.

Kripto para birimi geçen zaman içerisinde kayıplarını artırdı ve 2.200 dolara kadar geriledi. ETH an itibariyle 2.550 dolar seviyesinde konsolide oluyor. Yaşanan düşüş nedeniyle yatırımcılar 2.200 dolar seviyesini psikolojik destek bölgesi olarak görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.