Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum’da Büyük Tasfiye: 2 Günde Yarım Milyar Dolar Silindi

Kripto para piyasasındaki yukarı yönlü hareket, Ethereum tasfiyelerinde dikkat çeken bir artışı beraberinde getirdi.
Ethereum’da Büyük Tasfiye: 2 Günde Yarım Milyar Dolar Silindi
HABER GİRİŞ

Bitcoin önderliğinde kripto paralarda hafta ortasında başlayan yükseliş, vadeli işlemler üzerinde tasfiyelerin artmasını sağladı. En değerli altcoin Ethereum bu tasfiyelere öncülük etti. Fiyatın yukarı yönlü hareket etmesi özellikle kısa pozisyonlar üzerinde tasfiyeler yaşanmasına neden oldu.

Zincir üstü analitik platformu CryptoQuant’tan elde edilen veriler, ABD doları cinsinden açığa satış likidasyonlarının 25 Ekim’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını doğruladı. Ethereum son iki gün içerisinde değerini 1.300 dolardan 1.600 dolar seviyelerine kadar taşıdı.

ETH kısa tasfiye tablosu
Kaynak: CryptoQuant

Bu da 500 milyon dolar değerinde kısa pozisyon tasfiyesi yaşanmasına neden oldu. CryptoQuant CEO’su Kate Young Ju, “Tüm borsalarda günlük kısa tasfiyeler tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.” değerlendirmesini yaptı.

Ethereum’un yanı sıra Bitcoin’de benzer bir tablo görüldü. Yükselişin olduğu iki gün içerisinde BTC’de 600 milyar doların üzerinde likidasyon kaydedildi. Bitcoin yükselişini 21.000 dolara kadar taşısa da buradan hafif geri çekildi.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 20.500 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum ise 1.500 doların üzerinde tutunmaya devam ediyor. Kripto para piyasasının toplam değeri an itibarıyla 950 milyar dolar seviyesinde.

GCM Yatırım Banner
ETH 4 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yükselen likidasyon oranları, ayı piyasası ortasında geliyor. Bitcoin 2021 Kasım ayındaki 69.000 dolara taşıdığı zirvesinden yüzde 70 değer kaybı yaşadı.

Kripto para piyasasında tasfiye, bir yatırımcı ya da borç veren tarafından ilk marj pozisyonunun zorla kapatılması olarak tanımlanıyor. Yatırımcı kaldıraçlı bir pozisyonun tahsisinde yeterli fonlara sahip olmadığında tasfiye gerçekleşir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın