Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum, Merge Yükseltmesi Sonrası Piyasadan Ayrışabilir

Chainalysis tarafından yapılan araştırma, Ethereum’un Merge yükseltmesi sonrasında, kripto para piyasasından ayrışabileceğini savunuyor.
Ethereum, Merge Yükseltmesi Sonrası Piyasadan Ayrışabilir
HABER GİRİŞ

Ethereum ağı son günlerde yaklaşmakta olan Merge yükseltmesine hazırlanıyor. Kripto analiz firması Chainalysis, beklenen yükseltme sonrasında, Ethereum’un diğer kripto paralardan ayrışabileceğini belirten bir rapor hazırladı.

Raporda yükseltmenin kurumsal yatırımcıları tahvil ve emtia gibi belirli araçlara benzer getirilerle tanıştıracağını ve aynı zamanda ETH’nin çok daha çevre dostu hale geleceğine yer verildi.

ETH staking’in stake yapanlar için yıllık yüzde 10-15 getiri beklendiği ve bu nedenle hazine bonolarının getirilerinin çok daha düşük olması nedeniyle, kripto para biriminin kurumsal yatırımcılar için cazip bir tahvil alternatifi olacağı işaret edildi.

Chainalysis raporunda “Ethereum’un fiyatı, yükseltmenin ardından diğer kripto para birimlerinden ayrılabilir, çünkü stake ödülleri onu bir taşıma primi olan bir tahvil veya emtia gibi bir enstrümana benzer hale getirecektir.” ifadelerine yer verdi.

Firmanın derlediği verilere göre 1 milyon dolar değerinde ETH stake edenlerin sayısı, Ocak 2021 itibarıyla 200’ün altındayken, bu yıl Ağustos itibarıyla yaklaşık 1.100’e çıktı. Merge yükseltmesinin ardından bu sayının daha hızlı artması durumunda, bunun kurumsal yatırımcıların davranışlarında değişiklik yaratabileceğine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Rapor yükseltme sonrası Ethereum’un daha fazla perakende ve kurumsal yatırımcı çekebileceğini belirtiyor. Buna sebep olarak staking’in daha çekici bir yatırım aracı haline gelmesi gösteriliyor.

ETH 4 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Merge yükseltmesinin 15 Eylül yakınlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Güncelleme ile Ethereum ağı iş kanıtından, hisse kanıtı mekanizmasına geçiş yapacak.

Yükseltme ile madenciler blok zincirin yerel kripto para birimini, her yeni bloğu onaylamak ve ilgili ödülü almak için rastgele seçilen bir doğrulayıcı ile kilitli kaldığı akıllı bir sözleşmeye göndererek paylaşacak.

Bu durum Ethereum madenciliğini daha çevre dostu bir yapıya kavuşturacak. Ayrıca işlem ücretlerinin de düşürülmesi hedefleniyor. Ethereum yazım itibarıyla 200 milyar dolara yakın piyasa değerine sahip ve 1.600 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.