Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum İşlem Ücretleri 2020’den Bu Yana En Düşük Seviyede

Kripto para piyasasındaki düşüş dalgası sonrası, Ethereum ağındaki işlem ücretleri adeta çakıldı. Detaylar haberde...
Ethereum İşlem Ücretleri 2020’den Bu Yana En Düşük Seviyede
HABER GİRİŞ

Ethereum (ETH) ekosisteminin ana akım hakimiyetine en büyük engel olarak tanımlanan, bir işlemi onaylamak için gereken aşırı yüksek işlem ücretleri veya gas ücretlerinde büyük düşüş meydana geldi. Kripto para biriminin ortalama gaz ücretleri 0,0015 ETH’ye kadar düştü.

Bu ücret Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü ve 1.57 dolara geriledi. Ocak 2021’den itibaren, Ethereum’un gaz ücretleri, NFT, DeFi ekosistemindeki hareket ile artış içerisindeydi.

Ocak 2021 ile Mayıs 2022 arasındaki yaklaşık iki yıl boyunca, Ethereum ağının gerektirdiği ortalama gaz ücreti kabaca 40 dolardı. Mayıs başı itibarıyla en yüksek gaz maliyeti 196.638 dolara kadar çıkmıştı.

ETH işlem ücretleri
Kaynak: BitInfoCharts

Gaz fiyatlarındaki bu ani durum, günlük NFT satışlarının da bir yılın en düşük seviyelerine gerilediğini ortaya koydu. NFT ekosistemi, Haziran ayında yılın en kötü performansını kaydetti. Toplam günlük satış sayısı yaklaşık 19.000’e düştü ve tahmini değeri 13,8 milyon dolar oldu.

Geçen yılın Kasım ayında çok sayıda yatırımcı aşırı gaz ücretleri bildirdiğinde, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, ağdaki benzeri görülmemiş gerginlik seviyelerini azaltmak için bir maliyet düşürme ve üst sınır teklifi yayınladı.

GCM Yatırım Banner
NFT satış oranları
Kaynak: NonFungible

Buterin, ETH gaz maliyetlerini düşürmek için blok başına bir çağrı verisi sınırı getirerek toplama maliyetlerini daha da azaltmak için kısa vadeli bir çözüm önermişti.

En değerli altcoin olan Ethereum, 128 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 1.000 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kripto para birimi geçen yılın Kasım ayında 4.800 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.