Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum için Yılın İlk Çeyreğinde Çarpıcı Veriler Ortaya Çıktı

Kripto analitik platformlarından derlenen veriler, Ethereum'un ilk çeyrekteki kârlılığının özetini ve ileriye dönük beklentileri ortaya koydu. Detaylar...
Ethereum için Yılın İlk Çeyreğinde Çarpıcı Veriler Ortaya Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkeziyetsiz ve açık kaynak kodlu blok zincir projesi Ethereum’un yerel kripto para birimi ETH, yüksek beklentilere rağmen 2023’ün ilk çeyreğinde 2.000 dolar fiyat seviyesini geri kazanamadı. Ancak yılın ilk üç ayı itibarıyla oldukça iyi bir performans ortaya koydu.

Yılın geride kalan ilk çeyreği göz önüne alındığında, ETH sahiplerinin, piyasada oluşan daha yüksek güven seviyesine bağlı oluşan genel yükseliş sonucunun ödüllerini topladığı görüldü. Bunun yanı sıra, ETH balinalarının, hâkim yön belirsizliği ile çakışan karışık sinyaller göstermesi dikkat çeken bir veri olarak göze çarpıyor. İşte dikkat çekenler…

ETH Fiyatı, İlk Çeyrekte Sıçrama Yaptı

Piyasa değeriyle en büyük altcoin konumundaki ETH, bu yılın ilk çeyreklik zaman dilimi içinde yüzde 55.71’lik kayda değer bir sıçrama elde etti. Buna rağmen fiyatın, 2022 piyasasında meydana gelen aşırı satış dalgasının yarattığı sonuçlar ile karşılaştırıldığında hala nispeten düşük olduğu görülüyor.

Peki, ilk çeyrek verileri ETH’nin karlılık seviyesi hakkında neler ortaya koyuyor? Blockchain analiz şirketi Glassnode verilerine göre ETH’nin gerçekleşen fiyatı son zamanlarda 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @glassnodealerts

Gerçekleşen yeni fiyat, altcoini Ocak ayının en düşük seviyelerine yakın satın alan her yatırımcının şu anda önemli derecede kârda olduğuna işaret ediyor. İlk çeyrekte gerçekleşen ralli, ETH holder’larının karlılığını da artırdı.

GCM Yatırım Banner

Veriler, kârlı ETH adreslerin oranının yüzde 66.832 ile 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koydu. Önceki 10 ayın en yüksek seviyesi yüzde 66.831 ile 24 Mart 2023’te gözlemlenmişti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @glassnodealerts

Oluşan 10 ayın en yüksek seviyesinin ana nedeninin, yatırımcıların algılanan bir alt aralıkta agresif bir şekilde birikim yapması olduğu görülüyor. 10 ay öncesi, Haziran 2022’deki piyasa çöküşünün dibini işaret ederken, bu çöküşten sonra birçok yatırımcı ETH biriktirdi ve o zamandan beri fiyatlar bu aralığın üzerinde kalmayı başardı.

ETH’nin ilk çeyrek performansı, Haziran ayında gerçekleşen birikim üzerine inşa edildi. Bununla birlikte 2023 yılının Ocak ayının başında, satıcılardaki tükenmişlik beklentisi nedeniyle fiyat yukarı yönlü hareket etti.

ETH İkinci Çeyrekte İvmeyi Sürdürebilir mi?

İlk çeyrek verileri şu ana kadar piyasanın bir miktar güven kazandığını ortaya koydu. Bununla birlikte, geleceğe dönük tahminler söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birçok unsur olduğu belirtiliyor.

Örneğin, ABD hükümeti kripto sektörü üzerindeki düzenleyici denetimini sıkılaştırdı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC), ticaret ve türev kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e dava açması bunun son örneklerinden biriydi.

Bu arada, geleneksel bankacılık endüstrisindeki çatlakların, kripto sektörü üzerinde bir miktar etki yaratmasının muhtemel olduğunu göstermeye başlaması da dikkat çekici bir diğer gelişme.

Akıllı Para Ne Yönde Hareket Ediyor?

Finansal kurumlar ya da profesyonel yatırımcılar tarafından kontrol edilen büyük çaplı fonlar anlamına gelen akıllı paranın da fiyat üzerinde ciddi etkilerinin olduğu bilinen bir gerçek. En büyük hareket eden cüzdanlara bakış, ETH’nin likidite kaybettiğini gösterdi.

Örneğin, haber yazımı itibarıyla balina adreslerinin sayısı Aralık seviyelerine göre biraz gerileme gösterdi. 1.000’den fazla ETH tutan adresler 11 Mart ile 1 Nisan tarihleri arasında biraz düştü. 10.000’den fazla ETH bulunduran adresler ise daha belirgin bir düşüş sergiledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

Balina adreslerinden çıkışların, fiyatların toparlanmasını zorlaştırdığı ve yeterince güçlü olması halinde düşüş eğilimini tetikleyebileceği belirtiliyor. Peki, akıllı parada tablo böyleyken neden sert çöküş olmadı?

ETH’nin arz dağılımı, 100.000’den fazla ETH’ye sahip adreslerin Mart ayının son iki haftasında bakiyelerini agresif bir şekilde artırdığını ortaya koydu. Ancak analistler, aynı adres kategorisinin yani 100.000 ETH’den fazla tutan adreslerin henüz satış baskısı yaratmaya başlamamış olmasının da dikkate alınması gerektiğini belirtiyorlar.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

ETH borsa giriş-çıkışları ise özellikle Mart ortasından itibaren hacimlerde bir düşüşü teyit etti. Daha da önemlisi ETH, Nisan ayına girişlerden biraz daha yüksek düzeydeki borsa çıkışlarıyla başladı.

Ethereum fiyatı, haber yazımı itibarıyla 1.800 doların biraz üzerinde seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.