Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum için Kritik Gelişme! ETH Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

Piyasa değeriyle en büyük altcoin konumundaki Ethereum fiyatını önemli ölçüde etkileyebilecek gelişmeler yaşanıyor! Detaylar haberde;
Ethereum için Kritik Gelişme! ETH Fiyatını Nasıl Etkileyecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ethereum yakın zaman önce ana ağındaki işlem hacminde bir düşüş gördü. Bununla birlikte ETH fiyatı, en son gelişmeler karşısında şimdilik tepkisiz kalmış görünüyor. Peki, son Ethereum gelişmeleri altcoinin fiyatını önümüzdeki günlerde etkileyebilir mi?

ETH fiyatı, son haftalar göz önüne alındığında çoğunlukla yatay hareketler sergilemeye devam ediyor. Hiç kuşku yok ki, kripto para piyasasının genel bir düşüş içine girmesine bağlı olarak bu durumun yalnızca ETH’ye özel olmadığı rahatlıkla söylenebilir.

Ancak Ethereum ağında son zamanlarda günlük işlemlerde küçük sayılabilecek bir düşüş yaşandı. Ayrıca, haber yazımı esnasında altcoin, 1 milyonluk alışılmış eşiği geçmekte zorlanıyor görünmekteydi. Öyleyse, zincir üstü ölçümdeki bu son gelişme bir endişe kaynağı mı yoksa durumu normal mi karşılamak gerekiyor?

Ana Ağ İşlemlerinde Biraz Düşüş Gözlemleniyor

Etherscan üzerinden görülebilen verilere göre Ethereum ana ağındaki günlük işlemler ılımlı sayılabilecek bir düşüş yaşadı. Ve bu bazı endişelerin nedeni olabilir.

Haber yazımı esnasında, 1 milyon eşiğinin altında olan 800 milyon ila 900 milyon günlük işlem bulunmaktaydı.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte, ana ağ verilerinin daha ayrıntılı analizi, düşüşün tekrarlanmadığını ve iyileşmeye tanık olduğunu da ortaya çıkardı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Etherscan.io

Suçlu Tatiller ve Gas Ücretleri mi?

Tatiller ile birlikte kurumsal ve bireysel yatırımcıların alım satım işlemlerine ara vermesi, günlük işlemlerdeki düşüşün mantıklı açıklamalarından biri olabilir.

Tarihsel olarak, tatil sezonu hem hisse senetleri hem de kripto para birimleri için daha az alım satımın görüldüğü dönemler olmuştur. Bu dönemler, işlemlerde genel bir düşüş eğilimi yaratmaktadır.

Ek olarak, Ethereum ana ağında işlem yapmak için gereken gas ücretleri, düşüş için başka bir makul açıklama olabilir.

Dune Analytics’in paylaşmış olduğu grafik ve istatistiklere göre Ethereum toplamda 1 milyardan fazla işlem gerçekleştirdi ve 7 milyarın üzerinde gas kullanımı oldu.

Söz konusu Ethereum grafiğinden, gas ücretinin zaman içinde yükseldiği açık bir şekilde görünüyor. Bu durum ana ağdaki işlemlerin maliyetinin artması sonucunu ortaya çıkıyor.

Sonuç olarak, tüketicilerin çoğu, ana ağdan daha ucuz ve daha hızlı işlemler sundukları için Layer 2 çözümlerine geçti. Bu, gözlemlenen son düşüşü kolayca açıklayabilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Dune Analytics

Ana ağdaki işlemleri gerçekleştirmek için tüketilen gas miktarının azaltılması, özellikle işlem başarısız olursa olası sonuçlardan biri olabilir. İşlem, uzun vadede daha düşük gas maliyetinin bir sonucu olarak nispeten daha ucuz hale gelecektir.

ETH Fiyatında Son Durum Nasıl?

ETH fiyatına bakıldığında ise altcoinin fiyatının son 24 saat içinde yüzde 2’nin üzerinde yükseliş gösterdiği görülüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Fiyat 1.250 dolar civarında seyrederken, haber yazımı esnasında gün içi en yüksek seviye 1.254 dolar oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.