Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum için FUD Alarmı! Veriler ETH için Ne Diyor?

Shanghai yükseltmesi yaklaşırken, Ethereum'u çevreleyen FUD yükseldi. Santiment ve Glassnode verileri ne diyor? Detaylar haberde;
Ethereum için FUD Alarmı! Veriler ETH için Ne Diyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasa değeriyle en büyük ikinci kripto para birimi konumundaki Ethereum (ETH), geçen yılki kripto çöküşünde en çok kayıp yaşayan kripto varlıklardan biri olmuştu. Santiment ve Glassnode gibi platformlardan gelen veriler, 2023 yılına yükselişle başlayan altcoini neler beklediğine dair ipuçları veriyor.

Ethereum adreslerinin varlıklarını zararına satmaya başlaması dikkat çekerken, bireysel yatırımcı sayısının artmaya devam etmesi bir diğer dikkat çekici unsur oldu.

Kripto analitik platformu Santiment’in verilerine göre bazı adresler ellerindeki ETH’leri zararına satmaya başladı. Tarihsel olarak bakıldığında, bu durum diplerin oluşmasının muhtemel olduğu anlamına gelebilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

Uzun Vadeli Yatırımcılar Oldukları Yerde

Ethereum’un fiyatları geçen ay içinde yükseliş göstermiş olsa da Ethereum sahiplerinin çoğu ETH’lerini satmaya devam ederken şüpheci kaldı.

Satışlara rağmen, Ethereum için MVRV oranı pozitif kaldı. Bu durum, ETH sahiplerinin çoğunluğunun ETH’lerini satmaları halinde hala kârlı olacağına bir işaretti. Ayrıca, azalan long/short farkı ETH’lerini zararına satanların çoğunlukla kısa vadeli sahipler olduğunu gösterdi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

Kısa vadeli yatırımcıların sayısındaki düşüş Ethereum için olumlu bir haber olsa da, ağın savunmasız olduğu başka alanlar da vardı.

ETH için Balina Tehlikesi

Örneğin, WhaleCharts verilerine göre balinaların toplam arzın yüzde 11’ini elinde tuttuğu Bitcoin’in aksine, tüm Ethereum’un yüzde 39’u kripto balinaları tarafından tutuluyordu.

Balinalar tarafından tutulan yüksek ETH hacmi, Ethereum’u çok daha merkezi hale getirecektir. Bu durum ayrıca bireysel yatırımcıları fiyat dalgalanmalarına karşı daha savunmasız hale getirecektir.

Glassnode’un verilerine göre ağdaki bireysel yatırımcı sayısı geçtiğimiz ay önemli ölçüde arttı. Haber yazımı itibarıyla 0.01’den fazla dijital para tutan adreslerin sayısı 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

Bireysel yatırımcılar Ethereum’a olan inancını göstermeye devam etse de aynı şey ETH tüccarları için geçerli görünmedi.

Coinglass verilerine göre, Ethereum’da long pozisyonlara sahip hesapların sayısı son 30 gün içinde önemli ölçüde azalmaya başladı.

Analistler, Shanghai yükseltmesi yaklaşırken, Ethereum’u çevreleyen FUD’un yükseldiğine ve bu nedenle tüccarların dikkatli hareket etmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın