Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum, Bitcoin Karşısında Eridi: Üç Yılın En Düşüğünü Gördü

Etheruem’un Bitcoin karşısındaki değeri Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Bir analist bunun nedenlerinden bahsetti. Detaylar şöyle...
Ethereum, Bitcoin Karşısında Eridi: Üç Yılın En Düşüğünü Gördü
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve Ethereum’un hareketleri yatırımcılar tarafından yakından takip edilirken, bu iki kripto para biriminin birbirleri karşısındaki değeri de büyük önem teşkil ediyor. Ethereum’un Bitcoin karşısındaki değerini ölçen ETH/BTC 0,4563 seviyesine kadar geriledi ve Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Bu yıl oran yaklaşık yüzde 16 düştü ve bu da Bitcoin veya piyasa değeri açısından önde gelen kripto para birimine yönelik bir önyargıya işaret ediyor. Üç yılın en düşük seviyelerine düşüş, Ethereum’a bağlı borsada işlem gören ürünlere (ETP) olan talebin azalmasının ardından geldi.

ETH/BTC grafiği
Kaynak: TradingView

ETC Group’un haftalık raporuna göre, geçen hafta küresel Ethereum ETP’leri yaklaşık 63.5 milyon dolarlık bir net çıkış gösterirken, Hong Kong’da listelenen fonlar (ETF’ler) en büyük kaybı yaşadı. Aynı dönemde, Bitcoin ETP’leri ise 92.5 milyon dolar kazandırdı.

Çeşitli faktörler arasında rekabet eden katman 1’lerin varlığı ve ABD’de spot ETH onaylarının belirsizliği, muhtemelen ETH’nin yatırımcılar nezdinde değer kaybetmesinin nedenlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Coinbase Institutional’ın Araştırma analisti David Han, Solana gibi rakip katman 1 projelerinin Ethereum’un merkezi olmayan uygulama (dApp) dağıtımı için güçlü bir alternatif haline geldiğini belirttiği bir notta, Ethereum’un konumunun zayıfladığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Solana’nın merkezi olmayan borsa hacmindeki payı son bir yılda yzde 2’den yüzde 21’e çıkarak Ethereum’un pazar payını önemli ölçüde azalttı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ocak ayında yaklaşık on spot BTC ETF’sine onay verdi. Bu fonlara o zamandan beri yaklaşık 12 milyar dolarlık bir net giriş yapıldı.

Ethereum’a dayalı spot ETF’lerin onaylanması durumunda, ETH için benzer bir sermaye havuzu açılacak ancak bunun ne zaman gerçekleşeceği belirsizliğini koruyor. Ethereum bu ortamda yazım itibarıyla 3.000 dolar yakınlarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.