Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum Balinaları Yükseltme Öncesi Varlıkları Borsalara Taşıyor

Ethereum ağı Eylül ayında gerçekleştirilecek Merge yükseltmesine odaklandı. Balinaların varlıklarını borsalara taşıdığı görülüyor. Detaylar haberde...
Ethereum Balinaları Yükseltme Öncesi Varlıkları Borsalara Taşıyor
HABER GİRİŞ

Ethereum blok zinciri tarihinin en büyük güncellemelerinden birine hazırlanıyor. Eylül ayında gerçekleştirilecek Merge yükseltmesi ile mevcut iş kanıtı madenciliğinden, hisse kanıtı madenciliğine geçiş yapılacak.

Temmuz ayında yükseltme tarihinin açıklanması ile beraber Ethereum’un fiyatında güçlü bir artış yaşandı. Kripto para birimi son altı ayın en yüksek seviyesine çıkarak 2.000 doların üzerini test etti. Ancak bu seviyede tutunamadı ve yazım itibarıyla 1.700 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Yükseltme yaklaşırken balina faaliyetlerinde de değişiklik göze çarpıyor. Kripto analitik platformu Santiment, Ethereum’un en büyük 10 borsa dışı adresi ile borsa adresleri arasındaki farkın kapandığını bildirdi.

Son üç ay içinde, en iyi balina adresleri borsalara önemli miktarda ETH gönderdi. Borsa dışı adresler yüzde 11’lik bir düşüş görürken, borsa tabanlı adreslerde yüzde 78’lik bir artış meydana geldi.

ETH ağındaki balina faaliyetleri
Kaynak: Santiment

Kripto paraların borsalara aktarılması, yatırımcılar arasında düşüş beklentisinin artmasına neden olan bir durumdur. Çünkü bu tüccarların varlıklarını satış yaparak kar etmelerine neden olur. Balina adreslerinin borsalardaki ETH miktarındaki artış, bu yakın gelecekte düşüş beklentisine sahip olduklarını gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Birçok piyasa analisti, Merge yükseltmesinin “söylentiyi al, haberi sat” türünde bir olay olacağına inanıyor. Böyle bir durumda gelişme gerçekleşene kadar fiyatlama gerçekleşir ve sonrasında satış yapılır.

Twitter’da Crypto Rover, yükseltme gününde Ethereum’da sert düşüş beklediğini ve fiyatlamanın spottan değil, vadeli işlem piyasasından satın alındığını söyledi. Yatırımcıları dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Yükseltme, Ethereum’un PoS konsensüsüne geçişindeki üç aşamadan ikincisinin tamamlandığını kanıtlayacak. PoS geçiş süreci, Aralık 2020’de Beacon zincirinin piyasaya sürülmesiyle başladı. Merge yükseltmesinin 2021’in ortalarında yapılması planlanıyordu.

Bir sonraki yükseltmede ise enerji tüketiminin düşürülmesi, ucuz işlem ücretleri ve yüksek işlem kapasitesinin elde edilmesi hedefleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın