Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ethereum Arzında Büyük Düşüş: Deflasyonist Hale Geliyor

Ethereum ağında kaydedilen veriler, arzda 2023 boyunca büyük bir düşüşü ortaya koydu. Bu ETH’nin daha deflasyonist olmasını sağlıyor.
Ethereum Arzında Büyük Düşüş: Deflasyonist Hale Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pazar istihbarat platformu IntoTheBlock tarafından paylaşılan bilgilere göre Ethereum arzı 2023’te 66.000 ETH azaldı. Bu, Ethereum’un Eylül 2022’de gerçekleşen Merge yükseltmesi ile Proof of Stake (PoS) sistemine geçişinin bir sonucu olarak gerçekleşiyor. Yeni mekanizma ile ETH işlem ücretlerinin bir kısmı yakılıyor ve bu, Ethereum’u daha deflasyonist hale getiriyor.

IntoTheBlock paylaşımında, “2023’te, işlem ücretlerinin bir kısmının yakılması nedeniyle Ethereum arzı 66 bin ETH azaldı. Bu hareket, Ethereum’u deflasyonist hale getirdi ve bu, kıt dijital varlıklar arayan kripto meraklıları için harika bir haber.” ifadelerini kullandı.

ETH arz grafiği
Kaynak: IntoTheBlock

Deflasyonist bir para birimi, arzının zamanla azaldığı anlamına gelir. Bu, para arzının zaman içinde arttığını gören enflasyonist para birimlerinin tersi bir durumdur. Söz konusu yapıdaki para birimleri, kıtlığın bir varlığın değerini artırabileceğine inanan dijital varlıklar arayan kripto meraklıları için caziptir.

Ethereum ağında bir sonraki güncelleme, Shapella yükseltmesi olarak da bilinen başka Shanghai-Capella yükseltmesinin 12 Nisan 2023’te hayata geçirilmesi planlanıyor.

Bu yükseltmenin en dikkate değer yönü, ana ağa doğrulayıcı staking para çekme işlemlerini tanıtacak olan Ethereum İyileştirme Teklifi (EIP) 4895’tir. Bu, Merge yükseltmesinin ardından geçen yıl Eylül ayında Ethereum’un hisse ispatı (PoS) konsensüsüne geçişi sırasında dışarıda bırakılan çok önemli bir özelliktir.

GCM Yatırım Banner

Diğer yandan Ethereum fiyatı, kripto para piyasasındaki yukarı yönlü hareket ile beraber yükseliyor. Dijital varlık yazım itibarıyla 223 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 1.770dolar seviyesinden işlem görüyor.

ETH Kasım 2021’deki rallide 4.800 doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Mevcut fiyat tarihi zirveden yüzde 60’lık bir düşüşü temsil ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.