Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Et Fiyatlarındaki Artışa ESK Çözümü: Sığır Eti İthalatı

Hayvancılık sektörünün gelişmesi için kurulan ESK, Polonya'dan sığır eti ithal ederek şarküteri ürünleri üreten firmalara satacağını açıkladı. Detaylar haberde;
Et Fiyatlarındaki Artışa ESK Çözümü: Sığır Eti İthalatı
Yorum

Hayvancılık ve et sektörünün gelişmesi için kurulan Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından yapılan açıklamayla Polonya’dan tır bazlı taze karkas sığır eti ithal edilerek şarküteri ürünleri üreten firmalara satacağı bildirildi.

ESK tarafından Polonya’dan ithal edilecek olan taze karkas etin kilosunun 195 liradan işletmelere satılacağı kaydedildi. Söz konusu fiyata ayrıca Katma Değer Vergisi (KDV) ekleneceği bildirildi. ESK’nın istediği zaman fiyatı güncelleyebileceği vurgulandı.

Kurum, kırmızı et sanayi alanında fiilen faaliyet gösteren firmalara şarküteri üretimi yapan tır bazlı olarak ithal taze karkas sığır eti satışı yapacağına işaret etti.

Başvurular, Komisyon Tarafından Değerlendirilecek

İthal taze karkas et almak isteyen işletmelerin, 26 Temmuz 2023 Çarşamba günü saat 16.00’a kadar ESK Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları gerektiğinin bilgisi verildi.

Ekonomim’in haberinde ESK’nın duyurusunu 24 Temmuz’da yaptığına işaret ederek, firmalara sadece 2 günde başvuru süresi tanımasına dikkat çekti.

Başvuruların komisyon tarafından değerlendirileceği aktarılırken, haftalık dağıtım listesinin belirleneceği bildirildi.

ESK açıklamasında, “Kurumumuz, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na tabii olmadığından söz konusu satışı yapıp yapmamakta veya dilediğine satış yapmakta serbesttir.” ifadelerine yer verdi.

Talepler En Az Bir Tır Olarak Yapılacak

İthal taze karkas sığır eti satış koşullarına ilişkin de ayrıntı veren Et ve Süt Kurumu, başvuruların resmi internet sitesinde yayımlanan “Talep Formu ve Taahhütname” doldurularak yapılacağını belirtti.

Başvuruların doldurulan form ve talep edilen diğer evraklarla birlikte Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’ne elden teslim edileceğine dikkat çekildi. Taleplerin en az 1 tır olarak yapılacağına işaret edilerek, şu bilgiler de paylaşıldı;

“Polonya mahreçli İthal Taze Karkas Sığır Eti satış fiyatımız 195,00 TL/Kg + KDV olup, satışlar peşin bedelle (Mal bedeli, Kombina Müdürlüğünün belirleyeceği hesap numarasına EFT veya havale yoluyla yapılacaktır) gerçekleştirilecektir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu