Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EssilorLuxottica’nın Rekabet Soruşturması Sonuçlandı

Rekabet Kurumu, EssilorLuxottica S.A.'ya optik piyasasındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırıcı nitelikteki davranışları sebebiyle idari para cezası verdi.
EssilorLuxottica’nın Rekabet Soruşturması Sonuçlandı
Yorum

Rekabet Kurumu internet sitesi üzerinden EssilorLuxottica S.A. hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığını açıkladı. Kurul soruşturmanın, optik piyasasındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırıcı ve dışlayıcı nitelikteki davranışlarıyla Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddelerini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütüldüğü bildirildi.

Optik piyasasında EssilorLuxottica S.A.’nın rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırıcı ve dışlayıcı nitelikteki davranışlarına yönelik soruşturmanın, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve. 6. maddelerini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütüldüğü kaydedildi.

Rekabet Kurulu tarafından dosyanın 17 Ağustos 2023 tarihli müzakere sonucunda EssilorLuxottica S.A.’nın 01 Ekim 2018 tarih ve 18-36/585-286 sayılı karar ile bağlayıcı hale getirilen taahhütlere aykırı davrandığına karar verildiği belirtildi.

EssilorLuxottica S.A.’ya Para Cezası Verildi

Soruşturmada adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine ayrıca EssilorLuxottica S.A.’nın oftalmik lens ve oftalmik makinenin birlikte sunulduğu sözleşmelerinin ve pazardaki diğer eylemlerinin fiili münhasırlık yarattığına işaret edildi.

Şirketin rakiplerini dışlayıcı nitelikte olduğuna ve bu eylemlerle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine karar verildiğine dikkat çekildi.

Dolayısıyla EssilorLuxottica S.A. hakkında idari para cezası uygulanması gerektiğine vurguda bulunuldu. Şirketin 01 Kasım 2018 tarih ve 18-36/585-286 sayılı karar ile bağlayıcı hale getirilen taahhütlere aykırı davrandığı gerekçesiyle şu ifadeler kullanıldı;

“Adı geçen teşebbüse idari para cezası verildiğinden ‘ne bis in idem’ hukuk genel ilkesi çerçevesinde yeni bir idari para cezasına hükmedilmesine yer olmadığına karar verildi.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu