Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eski İrlanda Başbakanı: “Anlaşmasız Brexit Psikolojik ve Politik İzolasyon Demek”

Eski İrlanda Başbakanı John Bruton, anlaşmasız Brexit'in politik ve psikolojik izlolasyon anlamına geldiğini söyledi. Detaylar şöyle;
Eski İrlanda Başbakanı: “Anlaşmasız Brexit Psikolojik ve Politik İzolasyon Demek”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Eski İrlanda Başbakanı John Bruton, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ticaret anlaşmaları olmadan çıkmasının, AB ile İrlanda Cumhuriyeti ve Birleşik Krallık ile Kuzey İrlanda arasındaki gerginlikleri artırabileceğini söyledi. John Bruton bugün verdiği demeçte 1998 yılında İrlanda Cumhuriyeti ile Kuzey İrlanda arasında imzalanan anlaşmaya işaret ederek; “bu Hayırlı Cuma Anlaşması’nı (Good Friday Agreement) riske atacak” dedi.

Bu hafta yeterli parlamento onayı alamayan Theresa May’in Brexit anlaşması altında, İrlanda’nın backstop’u iki bölge arasında açık bir sınır sağlayacaktı. Fakat Kuzey İrlanda’nın muhafazakar Demokratik Birlik Partisi ve İngiltere’de iktidardaki Muhazafakar Parti’den pek çok milletvekili, anlaşmada backstop olarak tarif edilen düzenlemeye şiddetle karşı çıkıyordu.

Bu taslak artık masada olmadığından İngiltere 29 Mart’ta AB’den ayrılırken, İrlandalı komşular arasında gümrük kontrolleri yapılmaya başlayacaktı.

 İngiltere 29 Mart’ ta AB’den Ayrılırken İrlandalı Komşular Gümrük Kontrolleri YapılacakTabii, Theresa May ile İngiliz milletvekillerinin bu süreyi geciktirme ve alternatif bir geri çekilme stratejisi için karar alma ihtimalleri de vardı. İşte bu noktada eski İrlanda Başbakanı’nın uyarı niteliğindeki yorumları dikkat çekti çünkü 1994 ile 1997 arasında İrlanda’nın öncüsü ve 2004 ile 2009 yılları arasında AB’nin ABD elçisi olan Bruton; “İrlanda Cumhuriyeti ile Kuzey İrlanda arasındaki ticaret engelleri psikolojik ve politik izolasyon anlamına gelecektir” dedi.

Ayrıca; “İngiltere’deki birçok insanın İrlanda’da açık sınır tutmanın önemini anlamadığını düşünüyorum” ifadeleriyle de dikkat çekti.

İrlanda Eski Başbakanı İngilizler İrlanda'da Açık Sınır Önemini Anlamıyor “Kuzey İrlanda’nın milliyetçi topluluğunun açık bir sınırla İrlanda’nın geri kalanından izole edilmemesi ve birlikçi topluluğun Britanya ile Kuzey İrlanda arasındaki serbest döviz sayesinde Britanya’dan izole edilmemesi temeliyle barış yarattık.” diyerek devam etti. Haberde Theresa May’in şu anda hem Avrupa hem de İngiltere’deki milletvekillerini tatmin edecek bir Brexit anlaşması için sil baştan yaptığı aktarıldı.

Bruton burada May’in Muhafazakar hükümetinin olası tüm alternatifleri araştırmak için diğer siyasi partilerle birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

İrlanda Eski Başbakanı Hükümet Tüm Alternatifleri Araştırmalı Bruton’a göre bunlara mevcut anlaşmayı gözden geçirme ve AB ile Norveç tarzı bir ilişki fikrini keşfetme önermesi de dahildi. İskandinav ülkesi bir AB üyesi olmamasına rağmen bloğun pazarının çoğuna erişim hakkı vardı.

GCM Yatırım Banner

Bruton’a göre bir diğer seçenek, Kanada ve AB’nin sahip olduğu Kanada mallarının yüzde 98’inin bloğa gümrüksüz giriş yaptığı anlaşmaya benzer bir düzenlemeydi. Eğer bunların hiçbiri çoğunlukta değilse o zaman Brexit ile devam etmeme konusunun İngiliz halkı tarafından oylanabileceğini fakat bunun tüm alternatifler incelendikten sonra yapılması gerektiğini kaydetti. Ancak Bruton’a göre bu işlem iki yıl önce yapılmış olmalıydı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.