Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eski Hazine Bakanı: ABD Ekonomisi Yavaşlarsa Enflasyon Düşer

ABD Eski Hazine Bakanı Summers, ABD ekonomisinde yavaşlama olmadan enflasyonun hedefe inmeyeceğine işaret etti. Detaylar haberde;
Eski Hazine Bakanı: ABD Ekonomisi Yavaşlarsa Enflasyon Düşer
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomisinde durgunluğa sebep olan ABD enflasyonunun Mart ayındaki artış oranı yıllık bazda yüzde 5, aylık bazda ise yüzde 0,1 olarak açıklanmıştı. Açıklanan rakamla Amerika Merkez Bankası’nın (FED) enflasyon hedefi olan yüzde 2’nin üzerimde kalmayı sürdürmüştü.

ABD Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, ülke ekonomisini yorumladı. Amerikan ekonomisinde yavaşlama olmadan enflasyonun hedefe inmeyeceğine dikkat çekti.

Chicago’daki bir yatırım konferansında konuşan Summers, enflasyonla mücadele konusunda iyimser olmadığına işaret etti. ABD ekonomisini değerlendiren Summers, ülkedeki enflasyonun ekonomide yavaşlamaya sebep olmadan FED’in yüzde 2’lik hedefine inmeyeceğini vurguladı.

Covid-19 pandemisi dönemindeki mali teşvikler ve düşük faizlerin Amerika’yı yüzde 2 enflasyonu olan bir ülkeden yüzde 5 enflasyona sahip olan bir ülkeye çevirdiğini ifade etti.

FED’in Yüzde 2’lik Enflasyon Hedefine Ulaşması için Ekonomi Yavaşlamalı

Summers yaptığı açıklamada, ülke ekonomisinin belirgin bir ölçüde yavaşlamadığı sürece enflasyonun yüzde 2’lik hedefe ulaşmayacağı tahmininde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Harvard Üniversitesi Profesörü Summers, Nisan ayında yaptığı bir açıklamada ABD’de resesyon olasılığının arttığına işaret ederek FED’in şahin para politikasının sonuna yaklaştığını öngörmüştü.

Summers’ın görüşüne göre Federal Rezerv Mayıs toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artışına karar vermeli. Söz konusu artış oranı da piyasa beklentilerini destekliyor.

Bloomberg HT haberinde Summers, FED’in enflasyonla mücadelede getiri eğrisinin gerisinde kalarak kredibilitesini kaybettiğinin de altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.