Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eski FED Başkanı Bernanke BoE’nin Tahminlerini Gözden Geçirecek

Küresel krizin yaşandığı dönem FED Başkanlığı yapan Ben Bernanke'nin, İngiltere Merkez Bankası’nın tahminlerini gözden geçireceği açıklandı.
Eski FED Başkanı Bernanke BoE’nin Tahminlerini Gözden Geçirecek
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası, küresel mali kriz sırasında ABD Merkez Bankası’na başkanlık eden Ben Bernanke’nin merkez bankasının tahmin süreçlerinin gözden geçirilmesine öncülük edeceğini söyledi.

İngiliz milletvekilleri, BoE’nin geçen yıl yüzde 11,1 ile 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyondaki artışın ölçeğini tahmin edememesini eleştirdiler ve geçen ay BoE, iyileştirmeler aramak için dışarıdan yönlendirilen bir inceleme yapacağını söyledi.

BoE, Bernanke’nin atanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Gözden geçirme, Banka’nın Para Politikası Kurulu’nun belirsizlik zamanlarında tahmin ve para politikası oluşturma yaklaşımına verdiği desteği geliştirmeyi ve güçlendirmeyi amaçlıyor” ifadeleri yer aldı.

Bernanke ise açıklamasında, tahminlerin merkez bankalarının ekonomik görünümü değerlendirmeleri için önemli bir araç olduğunu belirterek, “Büyük ekonomik şokların ışığında, tahminlerin tasarımını ve kullanımını, bunların politika oluşturmadaki rolünü gözden geçirmek doğru olur.” diye konuştu.

Geçen yıl ekonomi dalında Nobel ödülüne layık görülen Bernanke’ye BoE’nin dahili inceleme birimi yardım edecek ve 2024 baharında rapor verecek.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, “Birleşik Krallık ekonomisi bir dizi benzeri görülmemiş ve öngörülemeyen şoklarla karşı karşıya kaldı. İnceleme, bir adım geri atmamıza ve süreçlerimizin giderek daha fazla belirsizlikle karşı karşıya kaldığımız bir dünyaya uyum sağlaması gerektiği konusunda düşünmemize olanak tanıyacak” açıklamasını yaptı.

BoE Baş Ekonomisti Huw Pill geçen ay, merkez bankasının ana tahmin modellerinin enflasyonun genel olarak düşük olduğu son 30 yılın verilerine odaklandığını söylemişti.

Enflasyonun tipik olarak daha yüksek olduğu dönemleri kapsayan daha eski verilerin ekonominin yapısı önemli ölçüde değiştiği için dahil edilmesinin zor olduğunu belirten Pill, artık enflasyonun ne kadar hızlı düşeceğini tahmin etmenin zorlaştırdığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.