Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eski Doğalgaz Sayacı Olanların Dikkatine! Ceza Geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmeliğe göre eski doğalgaz sayaçları için yeni karar alındı.
Eski Doğalgaz Sayacı Olanların Dikkatine! Ceza Geliyor
HABER GİRİŞ

Elektrik, Su ve Gaz Sayaçları Muayene Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikte elektrik, su ve gaz sayaçlarının muayeneleri ile bu muayenelerin kimler tarafından, nerelerde ve nasıl yapılacağı, ilgili tarafların yükümlülükleri ile bu yönetmelik hükümlerine aykırılık durumunda uygulanacak idari yaptırımlara ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Söz konusu yönetmelikle elektrik, su ve gaz sayaçları, ilk muayene, periyodik muayene, ani muayene, şikayet muayenesi ve stok muayenesi gibi farklı kontrol türlerine tabi tutulacak.

Bu muayeneler Bakanlığın il müdürlükleri tarafından, kullanıcının kurduğu veya anlaştığı servislerde yapılacak ve bundan bir ücret talep edilmeyecek.

Eğer muayene esnasında sayacın tip onayının olmadığı veya tip onayını etkileyecek değişiklik yapıldığı tespit edilirse, sayacın muayenesine devam edilmeyecek. Akabinde bu durum sayaca yönelik düzenlenecek muayene raporunda belirtilerek gerekli işlemler başlatılacak.

Sayacın sökülüp servise getirilmesinden kullanıcı sorumlu olurken, muayene müracaatı, kullanıcısı veya kullanıcı tarafından yetkilendirilen servis tarafından ilgili il müdürlüğüne yapılacak.

GCM Yatırım Banner

1 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2019 arasında piyasaya arz edilen veya son muayenesi bu tarihler arasında yapılmış olan gaz sayaçları, kullanıcılar tarafından 2024 Şubat ayı sonuna kadar Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne iletilecek.

İlaveten 2025 yılının sonuna kadar sökülerek yerine geçerli muayenesi olan bir sayaç takılması zorunlu olacak.

1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek olan yönetmelikte yer alan şartlar yerine getirilmediği takdirde, ilgili kullanıcılar için idari para cezası uygulanması öngörülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın