Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski CFTC Başkanı: Kripto Piyasasının Yeni Düzenlemeye İhtiyacı Var

ABD’nin düzenleyici kurumu Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nun eksi başkanı Timothy Massad, kripto paralarla ilgili konuştu.
Eski CFTC Başkanı: Kripto Piyasasının Yeni Düzenlemeye İhtiyacı Var
Yorum

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun eski başkanı Timothy Massad, kripto paraların geleceğinin, hükümetin Binance ve Coinbase açılan davaların sonucuna bağlı olacağını söyledi. Massad’a göre, hükümet ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yatırımcıları koruyan, dolandırıcılığı ve manipülasyonu önleyen yeni bir endüstri çerçevesi oluşturmalı.

Bu varlıkların dijitalleştirilmiş token mi yoksa menkul kıymet mi olduğunun belirlenmesi gerektiğini söyledi. Massad, “Kripto dünyasında olup bitenlerin çoğu sadece kendi etrafında dönüyor. Bu çok ilginç bir teknoloji. Gerçek ekonomiye bağlanan pratik kullanım durumları hala çok az” değerlendirmesine bulundu.

Yeniliğin hala gerçekleşebileceği ve belki de gerçek değere sahip şeylere yol açabileceği, ancak aynı zamanda yatırımcıları koruyabileceği bir çerçevenin nasıl oluşturulacağının soru işareti olduğunu belirtti.

Kriptodaki en büyük sorunlardan birisinin hisse senedi performansı hakkında başkalarını yanıltmak için kendileriyle veya bağlı kuruluşları ile ticaret yapması olduğunu belirten Massad, bu tür dolandırıcılıkların kripto platformlarındaki ticaretin yüzde 50 ila 90′ını oluşturduğunu söyledi.

Bu gibi durumları önleyecek bir prosedür olmadığını belirten Massad, ticaret platformlarının sahip olmaması gereken kendi özel operasyonlarına dikkat çekti. Borsaların iş modelinin, menkul kıymetler piyasalarının çalışma şekliyle tutarsız olduğunu sözlerine ekledi.

Massad, kendisinin ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın, hükümetin tamamen yeni bir çerçeve modeli oluşturmak için çalışırken en azından kısa vadede yatırımcıları koruyan önlemleri savunduklarını belirtti. Eski CFTC Başkanının sözleri, SEC tarafından, kripto para borsaları Binance ve Coinbase’e açılan davaların ardından geldi.

Kurum ilk olarak Binance aleyhine, yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Daha sonra aynı adım ABD’li kripto para borsası Coinbase’e yönelik atıldı. Açılan davalar sonrası Bitcoin‘de yüzde 5’e yakın düşüş meydana geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%