Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Esenboğa Elektrik ve Naturel Enerji’ye Olumsuz Cevap

Esenboğa Elektrik ve Naturel Enerji'nin GES ve RES depolamalı üretim tesisi ön lisans başvuruları onaylanmadı.
Esenboğa Elektrik ve Naturel Enerji’ye Olumsuz Cevap
HABER GİRİŞ

Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı açıklamada yüzde 100 bağlı ortaklığı Esenboğa Batarya Sistemleri ve Enerji Yatırımları A.Ş.’nin ön lisans başvurusu gelişmeleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Şirket, 19.11.2022 tarihinde yayınlanan Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında, 2 ayrı Bataryalı Güneş Enerji Santrali Projesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na ön lisans başvurusu yapmıştı.

Ancak bu başvuru neticesinde TEİAŞ veya dağıtım şirketlerinin kapasitelerindeki doluluktan dolayı olumlu dönüş alınamadığı bildirildi.

Yeni depolamalı güneş enerji santrali projeleri için farklı bölgelerde arazi geliştirme çalışmalarının devam ettiği ifade edildi.

Naturel Yenilenebilir Enerji Ön Lisans Başvuru Sonucu

Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret A.Ş.’den de benzer bir açıklama geldi. Şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı Naturel Batarya Sistemleri ve Enerji Yatırımları A.Ş tarafından, 19.11.2022 tarihinde yayınlanan Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında, 5 ayrı Bataryalı Güneş ve Rüzgar Enerji Santrali Projesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na ön lisans başvurusu yapılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Ana kaynağı GES ve RES olan depolamalı üretim tesisi başvurularına TEİAŞ veya dağıtım şirketlerinin kapasitelerindeki doluluktan dolayı olumlu dönüş alınamadığı açıklanırken, yeni depolamalı güneş ve rüzgar enerji santrali projeleri için farklı bölgelerde arazi geliştirme çalışmaları devam ettiği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.