Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Escar ve Kontrolmatik Ortaklığına EPDK Onayı!

Escar ve Kontrolmatik güç birliği ile kurulan şirketin bağlı ortaklığına EPDK'dan şarj ağı işletmeci lisansı onayı geldi. İşte olumlu gelişmenin detayı;
Escar ve Kontrolmatik Ortaklığına EPDK Onayı!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’un iki güçlü şirketi tarafından güç birliği yaparak kurulan ortaklık da başarılara imza atmaya başladı. Escar Filo Kiralama Hizmetleri ile Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. yüzde 50 oranında ortaklıkla kurduğu Mint Elektrikli Araç Teknolojileri A.Ş.’nin bağlı ortaklığına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) onay geldi.

23 Haziran 2022 tarihinde Escar Filo ve Kontrolmatik Teknoloji tarafından kurulan Mint Elektrikli Araç Teknolojileri, elektrikli araç kiralama ve paylaşım teknolojileri konusunda faaliyet gösteriyor. Bu şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Teknovus Şarj Teknolojileri A.Ş. ülke genelinde şarj ağı işletmeciliği faaliyeti için 49 yıl süreyle şarj ağı lisansı almak için EDPK başvurusu yapmıştı.

Bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre EPDK, Teknovus Şarj Teknolojileri şirketine 49 yıllık şarj ağı işletmeci lisansının onayını verdi.

KAP bildiriminin ardından hem Escar Filo hem de Kontrolmatik hisselerinde yukarı yönlü hareket gözlendi. Kontrolmatik yükselişi korurken, Escar Filo’nun sınırlı pozitif performansı bulunuyor.

Kontrolmatik hisseleri (KONTR) TSİ 15:32 sularında yüzde 0,54 yükselişle 280,5 lirada seyretti.
KONTR Hisse Fiyatı - 13.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler 25 Eylül’de 351 lira ile rekor kırdıktan sonra gerilemeye başladı. Borsanın genel trendi itibarıyla da düşen hisseler, 250 liranın altını test ettikten sonra toparlandı ve 280 liranın üstünde gezmeye başladı. Kontrolmatik hisseleri geçen haftaya göre yüzde 8’den fazla kazanca işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

Hisseler bugünkü işlemlere 287 liradan başladıktan sonra hızla geriledi ve 280 liranın altına gevşedi. Ardından yükseliş eğilimiyle işlem görmeye başladı. Aylık bazda yüzde 6,8 değer kaybeden hisseler, yıllık yüzde 73,14 değer kazandı.

Escar Filo hisseleri (ESCAR) ise TSİ 15:33 sularında yüzde 0,12 yükselişle 169,8 lirada seyretti.
ESCAR Hisse Fiyatı - 13.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

16 ekim gününde 207,9 lira ile rekor kıran hisseler, borsanın genel trendinden daha iyi bir performans gösterdi. 160 lira sınırına gevşedikten sonra toparlanma çalışmalarına bağlayan hisseler, nispeten yatay geziyor. Bugünkü işlemlerde ise 167,8 liradan 170,9 liraya kadar tırmandı.

Geçen haftanın aynı gününe göre yüzde 0,75 düşüşle işlem gören Escar Filo hisseleri, aylık yüzde 11,14 oranında kayba işaret ediyor. Yıllık bazda ise yüzde 126,18 oranında kazanç gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.