Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Esad: 3. Dünya Savaşı Başladı

Rusya’nın 21. yüzyılda fitilini ateşlediği savaş ortamının dünya geneline yayılıp 3. Dünya Savaşı’na evrilme ihtimali Suriye lideri Esad’ın açıklamalarıyla endişe yarattı.
Esad: 3. Dünya Savaşı Başladı
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş dünyayı yeniden iki kutuplu hale itti. Batı ile Rusya’nın arasında oluşan soğuk savaş ortamında sıcaklığın ne zaman artacağı her geçen gün merak konusu olurken, uzun süredir sessizliğini koruyan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’dan dikkat çeken bir çıkış geldi.

Dün gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde Rus lider Vladimir Putin ile görüşen Esad, Rus haber ajansı Sputnik’e konuştu.

Suriye lideri, Rusya lehine yaptığı açıklamalarında, Avrupa’nın tutumunun aksine Suriyelilerin Rusya’nın savaş kararını desteklediğini söyledi.

3. Dünya Savaşı endişelerine ilişkin görüşünde, savaş ortamının zaten kurulduğunu ve diğer savaşlardan farklı olarak nükleer silahların tercih edildiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Demek istediğim şu ki dünya savaşları eskiden konvansiyonel yöntemlerle yapılırdı. Birçok devletin ordusu birbiriyle savaşırdı. Bu, şu anki durum için de geçerli ama modern silahlar, özellikle nükleer silahlar içinde bulunduğumuz durumu konvansiyonel savaştan farklı kılıyor.”

GCM Yatırım Banner

Hipersonik Füze Doğal ve Mantığa Uygun

Kurulacak askeri üslerdeki teçhizata ilişkin radikal söylemlerde bulunan Esad, caydırıcılığın mümkün olması için askeri anlamda ezici gücün elde edilmesi gerektiğini savundu.

Bunun için ise hipersonik füzelerin de tercih edilebileceğine dikkat çekerek, “Üslerin caydırıcı etkisi olması gerekiyor, en iyi silahlarla donatılmaları gerekiyor. Bu gayet doğal ve mantığa uygun. İster hipersonik füze ister daha gelişmiş silahlar olsun, ilkemiz bu bahsettiğim yönde” diye konuştu.

Rusya’yı Ukrayna’ya sağladığı askeri yardımlarla vuran ülkelere de değinen Esad, süper güçlerin sınırlarından çıkmadan kendilerini savunamayacağını şu sözlerle paylaştı:

“Günümüzde süper güçler kendi sınırları içinde kalarak kendilerini savunamaz ya da üzerlerine düşen rolü oynayamazlar; bölgesel müttefikleri veya üsler yoluyla bu sınırların ötesine geçmeliler.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.