Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erzincan’daki Maden Faciası Şirket Hisselerini Toprağa Gömdü

Erzincan’daki altın madeni faciasının şok etkisi sürüyor. İşçilerin göçük altında kaldığı haberlerinden sonra maden sahibi şirket için zor saatler devam ediyor.
Erzincan’daki Maden Faciası Şirket Hisselerini Toprağa Gömdü
HABER GİRİŞ

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nde dün öğle saatlerinde yaşanan toprak kaymasının yarattığı endişe sürerken, madende yüzde 80 pay sahipliği bulunan Amerikalı SSR Mining şirketinin hisseleri de göçük altında kaldı.

ABD’de Nasdaq borsasında işlem gören şirket hisseleri dün gelen maden faciası haberiyle yüzde 60’a yakın değer kaybettikten sonra bugün de düşüşü sürdürerek yüzde 50’den fazla geriledi.

Dün yaşanan toprak kaymasıyla göçük altında en az dokuz işçiyle iletişim kesilmişti. Olayın ardından SSR Mining, “yığın liç pedinde meydana gelen büyük bir kayma” olduğu nedeniyle faaliyetlerini askıya aldığını duyurmuştu.

Maden faciası Amerikalı şirketin piyasa değerine yaklaşık 1,4 milyar dolara mâl oldu. Yaşanan olayın çok boyutlu oluşu ise uzmanlar tarafından paylaşılmış, Fırat Nehri’nin siyanür tehlikesinde olduğu uyarıları yapılmıştı.

Daha Önce de Çevre Felaketi Yaşanmıştı

Türkiye’nin yanı sıra ABD, Kanada ve Arjantin’de maden sahaları işleten Denver merkezli şirket, Erzincan’daki madenden 2019’da 391 bin ons altın üretirken, geçen yıl ise üretimiyle 428 milyon doları aşkın kazanç sağlamıştı.

GCM Yatırım Banner

Şirket, geçen yıl toplam 707 bin onsluk altın üretiminin sadece yüzde 31,3’ünü Türkiye’den elde etmişti.

Çöpler Altın Madeni’nde daha önce de facianın eşiğine gelinmiş, 2022 yılında siyanür boruları patlamış ve çevre felaketi yaşanmıştı.

Şirkete 16,4 milyon liralık idari para cezası uygulanmış ve madende faaliyetlere kalınan yerden devam edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın