Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ertelenen Halka Arz Yeniden Gündemde! Süreç Başlıyor mu?

Optimum AVM'lerin sahibi Rönesans Gayrimenkul'un 2011'de ertelenen halka arzı yeniden başlıyor. İşte yeni halka arzla ilgili yayımlanan izahname:
Ertelenen Halka Arz Yeniden Gündemde! Süreç Başlıyor mu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da bu yıl halka arz rüzgarı kasıp kavurdu. Halka arzlara bu yıl 100 milyona yakın yatırımcı katılırken, 50 civarında şirket borsada işlem görmeye başladı. Bugün itibarıyla 3 yeni şirket daha talep toplamaya başlarken, Çates Elektrik hisseleri borsada ilk işlem gününe başladı. Yeni halka arz haberleri ise gelmeye devam ediyor.

Bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. tarafından Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’nin halka arz izahnamesi bildirildi. Başvuru izahnamesi başlıklı 4 bildirim gönderilirken, söz konusu şirketin 2011 yılında halka arz süreci başlamış ancak ertelenmişti.

Bugün yayımlanan izahnameye göre; Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’nin çıkarılmış sermayesinin 303.716.888 TL’den 358.600.000 TL’ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek 54.883.112 TL nominal değerli 54.883.112 adet B grubu pay ve mevcut ortaklardan Euro Cube Private Limited’e ait toplam 6.074.338 TL nominal değerli 6.074.338 adet B grubu paydan oluşan toplam 60.957.450 TL nominal değerli 60.957.450 adet B grubu pay halka arz edilecek.

Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. tarafından sürecin yürütüleceği bilgileri anılırken, Yıldız Pazar’da RGYAS koduyla işlem görmesi bekleniyor. Şirketin 2024 yılının ilk çeyreği içinde halka arz sürecinin tamamlanmasının beklendiği de izahnamelerden anlaşılıyor.

Halka Arz Talep Toplama Sonrası Ertelenmişti

Şirket, 2011 yılının 12 – 13 Mayıs tarihlerinde talep toplama sürecine girmişti. Yurt içi yatırımcılardan tahsisatın üzerinde talep gelmiş olmasına rağmen yurt dışı yatırımcılardan, uluslararası piyasalarda yaşanan gelişmeler nedeniyle beklenen tahsisatın altında talep gelmişti.

GCM Yatırım Banner
Rönesans Yatırım Halka Arz Bilgileri
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Süreci yürüten Garanti Yatırım tarafından KAP’a yapılan bildirimle halka arzın konjonktürün daha uygun olacağı bir tarihte yapılmak üzere geri çekilmesine karar verildiği duyurulmuştu.

Açıklamada, “Halka arzın küçültülmesi ve yurtiçi-yurtdışı tahsisat oranlarının değiştirilmesi gibi alternatifler, Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. ile birlikte değerlendirilmiş ve bu uygulamaların yatırımcılarımızın lehine sonuçlar vermeyeceği kanaatine varılarak, Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. halka arzının konjonktürün daha uygun olacağı bir tarihte yapılmak üzere geri çekilmesine karar verilmiştir,” ifadelerine yer verilmişti.

Şimdi ise toplamda 61 milyon lota yakın pay ile yeniden bir halka arz süreci başlayacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.