Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erkek Açıkladı: Depremzede ve Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak?

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, afet sonrası seçimle ilgili gündeme gelen soruları yanıtladı. Detaylar...
Erkek Açıkladı: Depremzede ve Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, özellikle deprem afetinin ardından bu bölgelerde yaşayan seçmenlerin nasıl oy kullanabileceğine dair soruların arttığını açıkladı. Yaşanan afetin bazı soruları yeniden gündeme getirdiğini belirten Erkek, konuya dair açıklamalarda bulundu.

Öğrencilerin oy kullanabilmesi konusunun da şu aralar sıklıkla gündeme gelen başlıklardan biri olduğunu belirten Erkek, hem öğrencilerin hem de diğer vatandaşların oy kullanmaları konusunda sorulan kimi soruların yanıtlarını sosyal medya hesabı üzerinden verdi.

“Doğru Olmayan Söylentiler Var”

Erkek, öğrencilerin oy kullanabilmesi için 14 Şubat tarihine kadar adres kaydı yaptırması gerektiğine ilişkin dolaşan söylentinin doğru olmadığının altını çizdi. Seçim takvimi başlayıp da seçmen kütükleri askıya çıkana dek her an MERNİS’e kayıtlı adreslerin değiştirilebileceğini belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @MuharremErkek17

Seçim Kanunu’nda geçen sene yapılan değişiklikle yerel seçimin başlangıcından üç ay önceki seçmen kayıtlarının esas alınacağının hükme bağlandığını ve bu kuralın milletvekili ve cumhurbaşkanı seçimlerinde uygulanamayacağını kaydetti.

Oy Kullanılacak Yer Adresleri Hakkında Bilgi Verdi

Vatandaşların, Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim takviminin yayınlandığı güne ve sonrasında seçmen listelerinin askıda kalıp ilan edileceği süre sonuna kadar oy kullanacakları yer adreslerini güncelleyebileceğini hatırlattı. Adres güncellemelerinin, nüfus müdürlüklerine bizzat başvuru veya e-devlet üzerinden yapılabileceği bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Yurtta kalan öğrencilerin seçmen kütüklerinin askıda olacağı iki haftada, yurtlarından alacakları belge ve okullarından alacakları öğrenci belgesiyle önce nüfus müdürlüğüne ve oradan alacağı belgeyle ilçe seçim kurula başvurarak yurtlarının olduğu ilde oy kullanabileceğini belirtti. Yurtlar kapalı olduğundan öğrenciler için de adres kayıt sistemindeki bir adresin ikamet adresi olarak gösterilmesinin gerekeceğini ifade etti.

YSK’nın Depremzedeler için Değerlendirmesi

Erkek, depremzede vatandaşların nasıl oy kullanabileceği konusuna da değindi ve şu açıklamayı yaptı:

“YSK henüz, depremzedelerin oy kullanmasında nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin karar almadı. Bu konuyu da yakından takip ediyor, seçmenlerin oy kullanmasının güvence altına alınması için önerilerimizi oluşturuyoruz.”

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @MuharremErkek17

Erkek açıklamalarının devamında ise “Kendi sandığından başka sandıkta görev yapan sandık kurulu başkan, üyeleri ve diğer görevlilerin kendi sandıklarında isimlerinin karşısına “oy kullanamaz” şerhi düşülür, görevli olduğu sandık seçmen listesine ismi eklenir. Böylece bunların mükerrer oy kullanmaları önlenir. Ayrıca kısıtlı, hükümlü, kamu hizmetinden yasaklı, silah altında bulunan erler, onbaşılar, kıta çavuşları ve askeri öğrencilerin isimlerinin bulunduğu sandık seçmen listelerine de oy kullanamaz şerhleri düşülür” bilgilerini iletti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın