Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erkan’ın Koltuğu Sallanıyor mu? Demirtaş 4 Senaryo Yazdı

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'a yönelik tartışmalar gündemde yer alırken Demirtaş'ın analizi dikkat çekti. Detaylar haberin içerisinde;
Erkan’ın Koltuğu Sallanıyor mu? Demirtaş 4 Senaryo Yazdı
HABER GİRİŞ

Seçimlerin ardından değişen ekonomi yönetimiyle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı görevini alan Hafize Gaye Erkan hakkında dönen tartışmalara Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş da yorumda bulundu.

Resmi X hesabı üzerinden Erkan hakkında “Her gün yeni bir haber çıkıyor.” ifadelerini kullanan Demirtaş, TCMB’nin yaşayabileceği dört senaryo üzerinden değerlendirmelerde bulundu.

Merkez Bankası’nın alacağı aksiyonlar hakkında yorumda bulunan Demirtaş, eğer TCMB başkanı değişir ve Cevdet Akçay başkan olursa şunların olabileceğini söyledi;

“Piyasalar kaldığı yerden hem de daha güçlü bir şekilde devam eder. Çünkü Prof. Dr. Cevdet Akçay’ın Merkez Bankası’nın geçmişte övdüğüm tüm olumlu hareketlerinin arkasındaki isim olduğu biliniyor.”

Eğer başkan değişir ve diğer isim göreve gelirse, o zaman piyasalarda ciddi çalkalanmalar olacağına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Şart: Merkez Bankası Doğru Kararlar Vermeli!

Gaye Erkan’ın görevde kalması ve gündemde yer alan tüm iddiaların temize çıkması durumunda, ülkenin yine yoluna devam edeceğini belirtti. Bu durumunsa Merkez Bankası’nın doğru kararlar vermeye devam etme şartı ile olacağını savundu.

Demirtaş X üzerinden yaptığı paylaşımda, mevcut başkanın kalması ve magazinsel konuların devam etmesi durumundaysa ciddiyetin azalacağını vurguladı. Söz konusu durumda ise tahribatın derin olacağına dikkat çekti.

Şatıroğlu Naci Ağbal’a İşaret Etti

Erkan’ın görevden alınmasına yönelik ihtimaller gündemde geniş yer tutarken, Ekonomist Tunç Şatıroğlu da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şatıroğlu, “Hafize Gaye Erkan görevden alınırsa, yerine kim gelirse gelsin piyasa için olumsuz olur. Yalnızca Naci Ağbal gelirse piyasa bunu olumlu karşılar. Naci Ağbal da piyasayı uçurur.”

Eski Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ın göreve gelmesinin piyasayı olumlu etkileyeceğine işaret eden Şatıroğlu’un ifadelerine yönelik de Demirtaş yorumda bulundu.

“Tunç beye bir istisna dışında katılıyorum.” diyen Demirtaş, Ağbal’ın göreve gelmesini piyasanın olumlu karşılayacağını doğruladı. Ancak piyasanın olumlu reaksiyonunun sadece Naci Ağbal ile kısıtlı olmadığını söyledi.

Demirtaş, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atanan Cevdet Akçay’ın da başkanlık koltuğuna oturmasının piyasalar açısından olumlu olacağını ileri sürdü.

Borsa Ne Olur?

Yüksek enflasyon ve faiz artışlarıyla parasının değerini korumaya çalışan yatırımcılarsa gündemde yer alan haberler sebebiyle endişeye kapıldı. 2023 yılını düşüşle tamamlayan BİST 100 endeksi, yeni yılla birlikte yükselişe geçti.

Yükselişle kayıplarını yeni yeni kapatmaya başlayan yatırımcı, bu haberlerle gözlerini yeni gelişmelere çevirdi. Erkan hakkındaki gelişmelerin yarınki TSİ 10.00’daki açılışta borsaya etkisi ise yatırımcıyı kaygılandırıyor.

Demirtaş, Şatıroğlu’na atıfta bulunduğu paylaşımında, “2023 yılını Borsa yatırımcıları korktu Merkez Bankası başkan değişikliği piyasaları vurur diye halbuki olay kişi değil sistem. Benim övdüğüm ortodoks politikalara kim devam edecekse, sistemi kim sürdürecekse ülkeye onun yararı olur. Naci Ağbal da doğru isim Prof. Dr. Cevdet Akçay da.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.