Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eritilen İcra Dosyası Sayısında Hedefler Tutmadı

İcra dosyalarında 2 bin 500 liranın altındaki tutarlar için getirilen düzenlemede istenen seviyeye ulaşılamadı.
Eritilen İcra Dosyası Sayısında Hedefler Tutmadı
HABER GİRİŞ

3 Kasım 2022 tarihinde kabul edilen kanun ile 25 milyona yaklaşan icra dosyalarının eritilmesi planlanmıştı. 7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 2. ve 3. maddeleri 2 bin liranın altındaki abonelik sözleşmesi kaynaklı borçlar (2 bin lira altı) ile varlık yönetim şirketleri tarafından bankalardan devralınan (2500 liranın altı) alacaklarla ilgili düzenlemeyi içeriyordu.

Ancak düzenlemede hedef tutturulamadı. Adalet Bakanlığı’ndan elde edilen verilere göre mahkemelere gelen icra iflas dosyası sayısı, Ağustos ayında 24 milyonun üzerine çıktı.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği Kasım ayına kadar 457 bin azalan dosyalar, bu yılın Mayıs ayında düşüşünü hızlandırırken, 20 Eylül itibarıyla 21 milyon 786 bin oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılının Eylül ayında yaptığı açıklamada icra takibi başlamış borçlara ilişkin başlatılan icra takiplerinin durdurulacağını söylemişti.

Söz konusu düzenleme ile icra takibindeki 10 milyon dosyanın silineceğini söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Fakat gelinen tablo itibarıyla silinen dosya sayısının 2,3 milyon olduğu ve istenen hedefin tutturulamadığı görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.