Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ereğli Damping Soruşturmasıyla Gündemde

Yatırımcıların stres seviyesini yukarı taşıyan isimlerden olan EREGL hisselerinde düşüşün devamı gelirken şirketten soruşturma açıklaması paylaşıldı.
Ereğli Damping Soruşturmasıyla Gündemde
HABER GİRİŞ

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden anti-damping soruşturmalarına ilişkin özel durum açıklaması paylaştı. Şirket açıklamasında, Güney Kore menşeli rulo kalın levha ürününe yönelik Ereğli Demir’in başvurusu üzerine bir damping soruşturması açıldığı ve Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında söz konusu soruşturmaya ilişkin Ticaret Bakanlığı tarafından “İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ” paylaşıldığı bildirildi.

Açıklamada, “Damping soruşturması açılabilmesi için yeterli bilgi, belge ve delillerin bulunduğu anlaşıldığından, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu’nun kararı ile Güney Kore menşeli başvuru konusu ürüne yönelik olarak bir damping soruşturması açılmasına karar verilmiştir” denildi.

Bugün paylaşılan soruşturmanın yanı sıra geçen yıl Ekim ayında yine Resmi Gazete ilanıyla duyurulan ve başvuruda bulunanlar arasında Ereğli Demir ile bağlı ortaklığı İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.’nin de olduğu; Çin, Hindistan, Japonya ve Rusya menşeli “sıcak haddelenmiş yassı çelik” ürününe yönelik damping soruşturmasının da sürdüğü söylendi. Söz konusu soruşturmanın bu sene içerisinde sonuçlanmasının beklendiği belirtildi.

Ereğli Hisse 02.04.2024
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirketin damping soruşturmasına ilişkin güncel gelişmeleri paylaştığı günde EREGL kodlu hisseler düşüşte kayda geçti.

7 haftalık düşüşü derinleşen ve silinen yıllık primi yüzde 13’e kadar gerileyen EREGL, aylık yüzde 12, haftalık ise yüzde 6 gerileme yaşadı. Hisseler yazım anında yüzde 3’e giden düşüşüyle 40,26 lira seviyesinde kayda geçti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.