Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’ın Büyük İstanbul Mitingi’nde de Müjdeleri Bitmedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Büyük İstanbul Mitingi'nde asgari ücret ve kamu işçilerinin zammı ile ilgili yeni yapılacak düzenlemeleri açıkladı. İşte detaylar;
Erdoğan’ın Büyük İstanbul Mitingi’nde de Müjdeleri Bitmedi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma (AK) Parti’nin Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde düzenlenen Büyük İstanbul Mitingi’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Büyük İstanbul Mitingi’ne resmi rakamlara göre 1 milyon 700 bin kişinin katıldığını açıkladı.

Yoğun katılımın olduğu mitingde konuşan Erdoğan, asgari ücret ve emekli maaşlarıyla ilgili seçimden sonra yeni bir düzenleme yapılacağını duyurdu.

Seçimden Sonra Memur Maaşlarına Refah Farkı Eklenecek

Kamuda 700 binden fazla işçinin 2023-2025 dönemi için belirlenecek ücret pazarlığının Salı günü netleşeceğini açıkladı. Seçimden sonra ise asgari ücreti gözden geçireceklerini yineleyerek, memur maaşlarına enflasyon farkı ile refah farkının ekleneceğini duyurdu.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremleri anımsatan Erdoğan, “Çok insanımızı kaybettik. Biz 3 ayda yıkıntıları kaldırdık. Yeni konutların inşasına başladık. 100 bin konteynerin kurulumu bitti. Temeli atılan konut sayısı 59 bini buldu.” ifadelerini kullandı.

Depremlerin Afet Bölgesine Maliyeti 100 Milyar Doların Üzerinde

Son aylarda önceliklerinin deprem bölgesindeki yaraların sarılması olduğunu kaydederek, depremlerin Türkiye’ye maliyetinin 100 milyar doların üzerinde olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

6 Şubat tarihli depremler sebebiyle Türkiye’ye birçok ülkeden nakdi ve ayni yardımlar geldi. Erdoğan ise açıklamasında söz konusu sorunların çözümü için gereken kaynağı küresel tefecilerinden borç dilenerek değil kendi kaynaklarından aldıklarını ileri sürdü.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye için 300 milyar dolar bulduğunu öne sürdüğü sözlerine işaret eden Erdoğan, “300 milyar dolar Londra’dan alacakmış. Avucunu yalarsın. Senin gibi tefecilere borç vermezler. Onlar kime borç vereceğini bilirler.” dedi.

Yatırım Artarsa İstihdam Artar

Küresel merkez bankalarının faiz artırımı yaptığını da anımsatarak, dünyanın faiz yükseltirken AK Parti iktidarının faiz düşürdüğüne dikkat çekti. Erdoğan bu hareketle yatırımcının ülkeye gelmesini istediklerini bildirerek, “İstiyoruz ki yatırımcı gelsin. Yatırım ne kadar artarsa istihdam da artar.” dedi.

Muhalefete sert eleştirilerde bulunan Erdoğan mitingde gençlere ilişkin de açıklamalarda bulundu. Gençlerle her fırsatta bir araya geldiklerine işaret ederek, gençlerin neler istediklerini ve beklediklerini bildiklerini savundu.

Ev Hanımlarının Emekliliklerine Destek Olunacak

Türkiye’de hiçbir gencin gelecek kaygısı çekmeyeceğinin altını çizen Erdoğan, “Aile ve Gençlik Bankası ile eşi ve çocuklarıyla beraber ev hanımlarımızın emekliliğe destek olmakla kalmayacağız. Hiçbir ailenin gelir seviyesinin belli bir rakamın altına düşmemesini sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Kendi işini kurmak isteyen gençlere hibe desteğinde bulunulacağını bildiren Erdoğan, üniversiteye giren her öğrenciye Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) olmadan bir cep telefonu ve bilgisayar almasına olanak tanıyacaklarını kaydetti.

21 yıldır iktidarda olan AK Parti adına konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere yönelik 2023 yılı seçim vaatleri listesinin uzun olduğunu öne sürdü. Spor yapan gençlerin kendilerini geliştirmesi için attıkları her adımda yanlarında olacaklarına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın