Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Yeşil Enerji Mesajı: Avrupa’da 5’inci Olduk

Yenilenebilir enerjiye ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2053 yıl hedefine değindi. Türkiye’nin yeşil enerji gündemini paylaştı.
Erdoğan’dan Yeşil Enerji Mesajı: Avrupa’da 5’inci Olduk
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Ajansı’nın (AA) İstanbul’da düzenlediği Çevre Forumu için video mesaj paylaştı. Yenilenebilir enerjide Türkiye’nin geldiği konum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yenilenebilir enerjide Türkiye’nin Avrupa’da 5’inci, dünyada ise 12’nci sırada konumlandığını söyleyen Erdoğan, “Bu başarıyı yenilenebilir enerji seviyemizi toplam enerji seviyemizin yüzde 55’ine ulaştırarak elde ettik” dedi.

23 milyon hektarlık alan ile Avrupa’da orman varlığını en çok artıran ülkenin Türkiye olduğunu söyleyerek millet bahçelerine atıf yaptı.

Cumhurbaşkanı, “81 ilde 82 milyon metrekare millet bahçesi kurma hedefimize kesintisiz bir şekilde devam ediyoruz” şeklinde ifadede bulundu.

İlk yerli otomobil Togg’un özelliğine değinerek, “Ülkemizin ilk yerli otomobili Togg’u tamamen elektrikli olarak tasarlarken de çevreye olan sorumluluğumuzun bilinciyle hareket ettik” dedi.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan’ın 2053 yıl hedefine gönderme yaparak sıfır emisyon mesajı verdiği konuşması şöyle:

“Geçtiğimiz yıl Paris İklim Anlaşması’nı Meclisimizde onaylayarak iklim değişikliği ile mücadelemizde önemli bir ivme yakaladık. Bu konudaki nihai hedefimiz olan 2053 yılında net sıfır emisyona ulaşmak için gerekli tüm adımları atmayı sürdüreceğiz.”

“Tabiata Daha Çok Zarar Veren Ülkelerin Daha Fazla Sorumluluk Üstlenmesi Gerek”

Gelinen son noktada çevre üzerindeki tahribatlara değinen Cumhurbaşkanı, önlem alınmaması halinde ortaya çıkacak kayıpların geri döndürülemez boyutlara ulaşacağına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şüphesiz her meselede olduğu gibi bu konuda da tabiata daha çok zarar veren ülkelerin daha fazla sorumluluk üstlenmesi, mücadeleye daha fazla katkı sağlaması önem arz ediyor. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışımız çevrenin korunmasını da içeren geniş bir yaklaşımı ifade ediyor” şeklinde konuştu.

“Çevreyi Korumak Lütuf Değil, Yükümlülük”

“Tüm insanların ortak hayat alanı olan çevreyi korumanın bir lütuf değil bir yükümlülük olduğuna inanıyoruz” diyen Erdoğan, çevre sorunları ile mücadelenin ana gündem maddeleri arasında yer aldığını savundu.

Cumhurbaşkanı, “Sera gazı emisyonu bakımından tarihi sorumluluğumuz yüzde 1’in altında” dedi.

Son 20 yılda Türkiye’de doğayı ve çevreyi korumanın yanı sıra iklim değişikliğinin yarattığı etkilerin önüne geçmek için tarihi nitelikte adımlar attıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması, atık yönetimi, orman alanlarının artırılması ve daha pek çok alanda hamdolsun bu samimi gayretlerimizin neticelerini almayı başardık.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.