Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Tahıl Koridoru ile İsveç ve Finlandiya Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran ziyareti dönüşünde gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.
Erdoğan’dan Tahıl Koridoru ile İsveç ve Finlandiya Açıklaması
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün İran’ın başkenti Tahran’da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya gelmişti. Erdoğan bu zirvenin dönüşünde, gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında, tahıl koridoru konusu ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine dair mutabakat konusu yer aldı.

İsveç ve Finlandiya Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine şartlı onay verdiklerini ve gerekli adımların atılmaması halinde yeniden değerlendirme yapabileceklerinin sinyalini vermişti.

Bu konuya dair konuşan Erdoğan, NATO Genel Sekreteri’nin de yer aldığı masada, şartlarını açık ve net bir şekilde söylediklerini ifade etti.

Bu ülkelerin terör örgütlerini beslediğine dikkat çeken Erdoğan, “Bunlar bize verdikleri sözü yerine getirmedikleri takdirde bizim de bu işe olumlu bakmamız mümkün değil.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

İskandinav ülkelerinin tamamının terörün kuluçkası olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı’nın bu konuda konuşabilecek mecali ve hakkı olmadığını söyledi.

Tahıl Koridoru Konusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında bir diğer konu ise son zamanlarda görüşmelerin sürdüğü tahıl koridorunun oluşturulması oldu. Türkiye’nin sistemdeki rolünün ne olacağı sorusunu yanıtlayan Erdoğan, bugüne kadar tüm taraflarla görüşmeler yürüttüklerini ifade etti.

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı konusunda uzun süredir yoğun çalışma içerisinde olduklarını kaydeden Erdoğan, “Artık bu hafta bu mutabakatı yazılı bir metne bağlamak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde de planın uygulamaya başlamasını temenni ediyoruz. Süreç İstanbul’da kurulacak bir koordinasyon merkezinden yürütülecek.” açıklamasında bulundu.

Erdoğan burada Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’den yetkililerin olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel gıda güvenliği bakımından kritik önem arz eden bu hassas süreci nihayete erdirmek için yoğun gayretlerin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın