Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Şanghay’da Açıklamalar: Birlikte Mücadele Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22. Devlet Başkanları Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu.
Erdoğan’dan Şanghay’da Açıklamalar: Birlikte Mücadele Mesajı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in daveti üzerinde özel konuk olarak katılım sağladı. Erdoğan küresel gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan açıklamasında, Asya’nın hoşgörü iklimi ve kadim kültürünün günümüzdeki temsilcisi olarak görüldüğünü ve bu nedenle teşkilat ile ilişkileri geliştirmeye önem gösterdiklerini söyledi. Burasının Asya’ya açılan pencerelerden biri olduğunu kaydetti.

Erdoğan: Beraber Mücadele Edebiliriz

Üstlenilen sorumluluğun Türkiye ile teşkilat arasındaki ilişkilerin ne kadar geliştiğini ortaya koyduğunu belirten Erdoğan, “İmkanlar ile sorunların da küreselleştiği bir çağda yaşıyoruz. Nice imtihanla karşı karşıyayız. Bu sorunların üzerinden anca çözüm anlayışı ile gelebiliriz. Bu dönemde bazı ülkeler duvarlarını yükselmeyi ve içe kapanmayı tercih etmiştir.” diye konuştu.

İklim değişikliği, enerji, terörizm, düzensiz göç, ekonomik durgunluk ve tedarik zincirindeki nice aksamalarla karşı karşıya olunduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Bunlarla ancak beraber mücadele edebiliriz.” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın buradaki gündeminde, koronavirüs pandemisinin dünya üzerindeki etkileri de vardı.

Pandemide uluslararası kuruluşlar ve gelişmiş ülkelerin iyi bir imtihan vermediğini belirten Erdoğan, bazı ülkelerin çatışma noktasına geldiğini ve Türkiye’nin kendi imkanları ile gerçekleştirdiği yerli ve milli aşısı Turkovac’ı tüm ihtiyaç sahiplerine sunduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Tahılın İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırılması Çabası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, barış, güvenlik ve istihdamın sağlanmasına adına her türlü çabayı gösterdiklerini söyledi. Türkiye’nin kendi bölgesi ve ötesinde barış çemberi oluşturmayı amaçladığını vurgulayan Erdoğan, “Ukrayna tahılının sevkiyatı konusunda BM ve taraflarla verimli bir işbirliği yürütüyoruz. Tahılın ihtiyaç duyanlara ulaşması için çaba harcıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 40 yılı bulan bölücü terörle mücadelesinde çoğu zaman yalnız bırakıldığının altını çizen Erdoğan, terörün tüm biçimleriyle mücadelenin sürdüğünü söyledi. G20 kulvarındaki girişimler başta olmak üzere küresel tedarik zincirindeki çabanın da devam ettiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın