Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Lahey Çıkışı: Bunları Köşeye Sıkıştırmak Lazım

Erdoğan bugün Azerbaycan'da Aliyev ile bir araya gelerek ülkelerde normalleşme süreçlerinin birbirini destekleyecek şekilde ilerlediğini açıkladı.
Erdoğan’dan Lahey Çıkışı: Bunları Köşeye Sıkıştırmak Lazım
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundular. Erdoğan, Azerbaycan’ın 18 Ekim’de olan bağımsızlık gününü tekrar kutlayarak konuşmasına başladı.

Aliyev, her yerde Azerbaycan ve Türkiye’nin bayraklarının birlikte dalgalandığını vurgulayarak, iki ülkeye karşı adaletsiz bir şekilde hareket edenlere “Bu faktörü ciddiye almalıdır.” dedi.

Dünyanın birçok yerinde yaşanan krizi işaret eden Aliyev, Türkiye’nin ise dev projeler gerçekleştirdiğini vurguladı. Türkiye’nin bölgede söz sahibi olduğunu ve önemli bir güç merkezi konumunda bulunduğunu kaydederek, “Yaşasın Türkiye-Azerbaycan iş birliği.” dedi.

İşgalden kurtarılan kadim Azerbaycan topraklarının 2. havalimanının açılışı yapıldı. Erdoğan, “. İşgal süreci içerisinde Cebrail’i, Karabağ’ı ne hale getirmişler. Bu işleri görüp Lahey Adalet Divanı’na getirerek tazminini istemek lazım. Bu suretle bunları köşeye sıkıştırmak lazım.”

“Kendi Yüz Karalarını Görecekler. Batı’nın Yaptıklarını Görecekler.”

Erdoğan, Aliyev’e dünyadaki Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) ile Avrupa Birliği’nin (AB) ülkeyi ziyaret edip etmediğini sorduğunu belirterek şöyle ekledi:

GCM Yatırım Banner

“Yok gelmiyorlar, niye gelmiyorlar çünkü kendi yüz karalarını görecekler. Batı’nın yaptıklarını görecekler. Buralara onlar bu tür destekleri vererek işgal süreci içerisinde ne hale getirmişler Cebrail’i diğer tüm Karabağ’ı bunu görecekler tabi bunları görmek istemiyorlar.”

Aslında neler yapıldığını bildiklerini söyleyen Erdoğan, Batı’yı dünyanın çok iyi tanıması ve dünyaya tanıtılması gerektiğine dikkat çekti.

Azerbaycan Küllerinden Doğarak Yeniden Ayağa Kalktı

Azerbaycan’ın küllerinden doğrularak yeniden ayağa kalktığına işaret eden Erdoğan, Zengilan’da açılışı yapılan havalimanının Azerbaycan’dan sonra Karabağ’ın kahramanlık destanının yazıldığının bir göstergesi olarak nitelendirdi.

Projede yer alan Türk şirketlerinden iftihar duyulduğunu aktaran Erdoğan, Azerbaycan’da azad edilen topraklara vatandaşların geri dönmeye başladığını ileterek bu durumdan mutlu olduklarını kaydetti.

Azerbaycan’dan Büyük Dönüş Projesi: Akıllı Köy Konsepti

Büyük dönüş projesi çerçevesinde Azerbaycanlı vatandaşların akıllı köy konsepti ile inşa edilen köye yerleşmelerinin öz vatana olan hasreti sona erdirdiğine dikkat çekerek şöyle ekledi:

“Her zaman söylediğim gibi barışın kaybedeni olmaz. Yegane gayemiz bölgemizin müreffeh geleceğini inşa etmektir.”

Erdoğan konuşmasında sonra olarak, Azerbaycan-Ermenistan ile Türkiye-Ermenistan’ın normalleşme süreçlerinin birbirini destekleyecek şekilde ilerlediğini ve bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın