Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Kamu Bankalarına Çağrı: Kolaylaştırıcı Olacaksınız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf ve sanatkarın üzerindeki gelir vergisini yükünü tamamen kaldırmak olmak üzere sundukları destekleri anlattı.
Erdoğan’dan Kamu Bankalarına Çağrı: Kolaylaştırıcı Olacaksınız
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) 21. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Türkiye esnaf ve sanatkarlarıyla birlikte olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyleyen Erdoğan, “Esnaf ahidir, kardeştir, mertliğin, yiğitliğin sembolüdür. Hanesine helal rızık götüren gönül insanıdır. Her sabah besmele ile dükkanını açıp elhamdülillah diyerek kapatan kanaat erleridir.” dedi.

Esnafların sadece mal alıp satanlar değil, millet varlığımızın teminatı olduklarını söyledi. TESK’in 2 milyonu aşan üye sayısıyla beşeri ve iktisadi hayatın temel direklerinden biri olduğunu belirtti.

Türkiye’de esnaf kesiminin dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir geleneğe sahip olduğunu ifade eden Erdoğan, sundukları destekleri anlattı.

Türkiye’de esnafın tüm vasıflarının ötesinde öncelikle ahi yani kardeş olduğunu söyledi. Çanakkale’den İstiklal Harbi’ne kadar esnaf ve sanatkarların her zaman ön saflarda yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak 15 Temmuz gecesinde FETÖ’ye karşı verdiğimiz şehitlerin arasında da yer aldıklarını açıkladı.

“Benim En Büyük Savaşım Faizle”

Benim En Büyük Savaşım Faizle
Kaynak: Twitter

Dün akşam CNN kanalına verdiği demeçte olduğu gibi faiz konusunu bir kez daha dile getiren Erdoğan, “Benim en büyük savaşım faizledir, en büyük düşmanım faizdir. Faizi 12’ye kadar düşürdük, bunun daha da inmesi lazım. Enflasyonun yılbaşından sonra düşük faizle ineceğine inanıyorum.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Merkez bankası ile bunları konuştuklarını, önümüzdeki toplantılarda faiz oranının daha da inmesi gerektiğini telkin ettiğini söyledi. Yüksek faiz politikasının savunanların da olduğunu söyleyen Erdoğan, bunlar arasında başta muhalefetin yer aldığını ifade etti.

Kamu bankalarına seslenen Erdoğan, “Siz kolaylaştırıcı olacaksınız. Kredi için başvuran esnafım olduğu zaman desteği sağlayacaksınız.” şeklinde konuştu.

En büyük sıkıntımız olan enflasyon ve hayat pahalılığı sorununu çözmeye çalıştıklarını, paradan para kazanmaya alışmışların artık geçerliliği kalmamış eski modellerine itibar etmediklerini söyledi.

Esnafımıza Sunduğumuz İmkanlarla Onların Yükünü Hafiflettik

Ekonomik ve sosyal krizleri dünyanın aksine daha çabuk atlamamızda esnaf ve sanatkarların payı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle salgın döneminde ahilik sektörünün büyük katkısı olduğunu açıkladı.

Bu süreçte devletin vatandaşı çaresiz bırakmadığını, hangi kesim olursa olsun kimseye “nerede bu devlet” dedirtmediklerini ve ellerini taşın altına koyduklarını ifade etti. Esnafa, çiftçiye ve KOBİ’lere sundukları imkanlarla yüklerini hafiflettiklerini anlattı.

3.500 liralık hibe desteklerinin esnaf ve sanatkarlarının nakit akışlarının korunmasında büyük katkı sağladığını, 4 ayda gelir ve kira desteğiyle piyasaya 4,6 milyar lira nakit aktardıklarını açıkladı.

Hibe desteklerinin ise 4,3 milyar lira tutarında olduğunu söyledi. Esnafın Halkbank kaynaklarından kullandığı kredi geri ödemelerinin 2020-2021 yıllarına ait taksit tutarlarını ertelediklerini anlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.