Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan İsrail Açıklaması: İşlenen Suçlar Kar Kalmamalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 44. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi'nde İsrail'e yönelik tepkisini dile getirdi. Detaylar şöyle…
Erdoğan’dan İsrail Açıklaması: İşlenen Suçlar Kar Kalmamalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 44. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan körfez ülkeleri ile ilişkilerin sürekli geliştiğini belirterek, ticaret hacminin son 20 yılda 13 kat artarak geçen sene itibarıyla 23 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine yeniden başlanması ve anlaşmanın kısa sürede yürürlüğe girmesinin ticareti daha da artıracağını vurgulayan Erdoğan, “Körfez ülkelerindeki kardeşlerimizin turistik seyahatlerinde en çok tercih ettiği ülkelerin başında Türkiye’nin gelmesi bizler için ayrı bir mutluluk kaynağıdır.” diye konuştu.

Erdoğan: İsrail Savaş Suçu İşliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasında, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları da yer aldı. Erdoğan Gazze krizindeki tavrın bölge ülkeleri olarak sorunları sahiplenme noktasında da bir örnek olduğunu söyledi.

Yapılan görüşmelerin kalıcı ateşkes ile sonuçlanmasını temenni ettiklerini ancak bunun gerçekleşmediğini belirten Erdoğan, “Netenyahu yönetimi, siyasi ömrünü uzatmak uğruna tüm bölgemizin güvenliğini, geleceğini tehlikeye atıyor. Çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinli masumun hayatını kaybetmesi insanlık suçudur, savaş suçudur. İsrail’in işlediği bu suçlar yanına kar kalmamalıdır.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son gelişmelerle birlikte 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen bir Filistin devletinin kurulmasının ehemmiyetinin bir kez daha görüldüğünü belirtti. Bu maksatla garantörlük dahil, bölge ülkeleriyle birlikte sorumluluk almaya hazır olduklarını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.