Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan “Faiz” Çıkışı: Şu An İşi Sıkı Tutuyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İspanya ve İtalya ziyaretleri sonrası verdiği demeçte, Türkiye ekonomisine ilişin dikkat çeken ifadeler yer aldı. Detaylar haberde;
Erdoğan’dan “Faiz” Çıkışı: Şu An İşi Sıkı Tutuyoruz
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İspanya ve İtalya ziyaretlerinin ardından uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. İki ülke temaslarında özellikle Filistin meselesi üzerinde iş birliği ve ortak tavır alma çabaları, küresel anlamda önemli sonuçlar vaat ettiği vurgulandı.

İspanya ile yapılan görüşmelerde, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına karşı duyulan ortak endişe ve itirazlar açıkça dile getirildi. İspanya’nın Filistin’i tanıma kararı ise memnuniyetle karşılandı.

Erdoğan açıklamalarında gazetecilerden gelen, “Enflasyonla ilgili uygulanan politikalarda hedefe doğru yaklaşıldığı görülüyor. Tam olarak rahatlama için hedef nedir Sayın Cumhurbaşkanım?” sorusuna da yanıt verdi.

Son bir yılda yüzde 39’dan yüzde 75’e yükselen resmi enflasyonla ilgili Erdoğan, enflasyonda düşüş için 2024 yılının son çeyreğine işaret etti. Yılın son çeyreğinde uygulanan politikaların tam olarak görüneceğini savundu.

Erdoğan, “Şu anda işi sıkı tutuyoruz. Ama bütün mesele yine geliyor, faiz olayına dayanıyor. İnşallah faizde atacağımız adımlarla enflasyonu son çeyrekte çok daha olumlu bir konuma taşımış olacağız.” ifadeleriyle dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Nitekim ekonomide dengelenmeye yönelik politikaların meyvelerini verdiğini ileri sürerek, cari işlemler açığının önemli ölçüde azaldığını belirtti.

Mayıs itibarıyla yıllık ihracatın 260 milyar doları aştığını kaydeden Erdoğan, ithalattaki düşüşün aynı şekilde sürdüğünü bildirdi.

Merkez Bankası rezervlerinin 146,2 milyar dolarla tarihin en yüksek seviyesine çıktığına dikkat çekerek, rezervlerdeki artış devam edeceğini vurguladı.

Hayat pahalılığını tetikleyen sebeplerden olan fahiş fiyat artışları ve fırsatçılıkla mücadeleden de taviz vermediklerinin altını çizdi.

“Milletin aşına ve ekmeğine kan doğrayanlara göz açtırmayacağız.” diyen Erdoğan, bu kritik süreci bir taraftan mali disiplini koruyup kamuda tasarrufu teşvik ederek, diğer taraftan ise denetimleri artırarak hassasiyetle yürüteceklerini paylaştı. AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın